Anıtkabir Ne Zaman Yapıldı?

Anıtkabir ne zaman yapıldı.jpgAnıtkabir bizlere Türkiye adına büyük hizmetler vermiş ve şuan ki konumumuzun mimarı olan “Atatürk’ü” hatırlatmaktadır. Her yıl 10 Kasımda, bazı önemli gün ve büyük zafer zamanlarında Anıtkabir de ebedi uykusuna çekilen Atamızın Naaşı burada yer alır. Ne kadar güzeldir ulu önderimizi anmak ve hatırlamak. Ankara’da bu açıdan oldukça şanslı ve oldukça da önemli bir alana sahiptir. Her gün sadece bizim insanımız değil, farklı din ve mezheplerden insanlarda Atamızın Naaşını ziyaret etmek için akın akın gelmektedirler.

Anıtkabir Ne Ne Zaman Yapıldı? sorusunu elbette merak etmeyen yoktur. Atatürk’ün 1938 yılında ölümünün ardından bu planlanma projesi düşünce olarak doğmaya başlamıştır. 1942 Yılında proje yarışması düzenlemek için yetkili mecralar toplandı. Alınan kararların önemi yüksek ve büyüktü. Ancak yarışmayı kazananlar “Emin Onat, Orhan Arda” isimli iki kişi oldu. Kazanılan yarışmadan sonra sıra nasıl bir proje olacağı konusuydu.

“9 Ekim 1944″ yılında inşaatına başlanılan Anıtkabir yüksek bir çalışma temposu ve Atamızın ebedi evi olacağı için özenle çalışmalara devam edildi. 1953 Yılında tamamen inşaatı biten Anıtkabir, Türk milleti adına gerçekten büyük bir başarı demekti. 10 Kasımlarda insanlar buraya gelerek Atatürk’ü büyük saygı ve özlemle anmaktadır. Atatürk’ün Naaşı ” Etnografya Müzesinde” yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde ” Atatürk Müzesi de” bulunmaktadır. Büyük törenlerde burada yapılmakta ve zaferlerin coşkusu Anıtkabir sayesinde daha iyi anlaşılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir