Anne Sütünün Bebek Sağlığına Faydaları

Sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bebek yetirmek bütün anne ve babaların ortak hedeflerinden birisidir. Bu hedefe ulaşmanın temeli anne sütü ile sağlanır. Anne sütünün faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bütün çocuk doktorları ilk 6 ay anne sütü kullanılması gerektiğini bastıra bastıra söylemektedir.

Anne sütü ilk 6 ay tek başına verilmelidir. Birçok ebeveyn anne sütünün yeterli gelmeyeceğini düşünerek anne sütüne ilaveten ek gıdalar vermeye çalışıyor. Bu durum son derece sıkıntılı sonuçlar doğurabilir. Anne sütü tek başına ilk 6 ay çocuk gelişimi için yeterlidir. 6.aydan sonra anne sütü ek gıdalarla takviye edilmelidir. Anne sütü 2 yaşına kadar çocuğa mutlaka verilmelidir.

Anne sütünü erken bırakan çocuklarda zeka geriliği sorunları ortaya çıkabilir. Anne sütünün içerdiği vitamin, mineral ve besinler çocuk gelişimine olumlu katkılar sağlar  Anne sütünde inek sütünde yer almayan onlarca çeşit mineral bulunur.

Anne sütü birçok yönden inek sütünden avantajlıdır. Anne sütü her zaman verilmeye hazırdır. Sıcaklığı bebeğin tenine uygundur.İnek sütünü iyice kaynatmak gerekir. Kaynayan inek sütünün soğumasını beklemek gerekir.

Anne sütü düşük tuz ve protein içerir. Bu durum anne sütünün kullanımını oldukça sağlıklı hale getirmiştir. Anne sütünde yer alan kolay eriyebilen demir ve kalsiyum elementi çocukların kemik gelişimini doğrudan etkiler. Anne sütünden kısa sürede kesilen çocukların kemik gelişimleri yavaştır. Genellikle cılız ve çelimsiz kalırlar.

Anne sütü bebeklerin kan gelişimini hızlandırır. Böbreklerin daha düzenli ve nizamlı çalışmasını sağlar. Anne sütü bebek ile anne arasındaki psikolojik ve duygusal bağın temelini oluşturur. İhtiyaçları zamanında karşılanan bebek ilerleyen yıllarda çevresine karşı güvenli ve rahat tavırlar sergiler. Bebek anne sütü ile dünyada yalnız olmadığını hisseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir