neizm.com

Antibiyotik Kullanırken İçki İçilir Mi

Halk arasında söylenilen işte yoğurtla birlikte balık yersen zehirlenirsin gibi söylemlerden birisi de antibiyotik kullandıktan sonra içki içmenin zararlı olduğudur. Bu söylem öyle gelişi güzel söylenmemiştir. Gerçekten de antibiyotik kullanılırken alkol alınmaz. Ancak her antibiyotikte zarar vermez. Ama merak edenler için gelelim şimdi neden antibiyotikten sonra içki içilmemesi gerektiğine; Bazı antibiyotikler karaciğerdeki bir enzimi etkilerler. Bu enzim alkolün vücuttan atılmasını sağlayan bir enzimdir. Bazı antibiyotikler bu enzimi bloke ederler.

Bu tarz antibiyotiği kullananlar üstüne ilaç içtikleri zaman alkolün vücuttaki etkilerini arttırlar. Enzimlerin alkolün parçalanmasını sağlayan karaciğer enzimleri iş göremez hale getirdikleri için vücutta belirli sorunlara yol açarlar. Bunlar: Şiddetli baş ağrısı, damar genişlemesi, yüzde kızarma gibi etkileri ortaya çıkarırlar. Belki antibiyotikten sonra içki almayı deneyip yan etkileri yaşamamış olabilirsiniz ama birgün bu etkiler nedeniyle sıkıntılı dakikalar geçirebilirsiniz.

Bir vücudun antibiyotiğe ihtiyacı varsa zaten içki içebilecek bir durumda değilsinizdir. Bu sebeple ilaç bitene kadar içkiye biraz ara vermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle