neizm.com

Araba Fiyatları Düşer mi 2020

Altın fiyatlarının çok yüksek rakamlara ulaşması, sıfır kilometre araçlarında ciddi artışların oluşması ikinci el fiyatlarının ne olacağına dair soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Peki ama araba fiyatları düşer mi 2020 yılında ne gibi bir yol izlenecek? Sorularının cevaplarını sizler için araştırdık.

Araç Fiyatlarındaki Yükselişin Nedeni Ne

Öncelikle sıfır kilometre aracın fiyatlarının yükselmesinin ikinci el araç fiyatlarına da doğrudan etki yaptığını biliyoruz. Yalnız ikinci el araçlarda oluşan talep fazlalığı ile bu rakamların oluşmasını tam olarak açıklamak da mümkün olmuyor. Haliyle piyasanın durgunluğunun fiyatları yükselten önemli bir etmen olduğunu söyleyebiliriz.

Araba Fiyatları Neden Yükselir

  • Arz – talep sebebiyle
  • Piyasalarda yer alan durgunluktan dolayı
  • Sıfır araç üretiminden kaynaklı

Bu üç sebebin bir araya geldiği günümüzde ise araç rakamlarının çok yüksek değerlere ulaşmasının son derece normal olduğunu rahatlıkla belirtebiliriz. Günümüzde sıfır kilometre araç üretiminin az olması hem sıfır kilometre fiyatını hem de doğrudan ikinci el araç fiyatını etkileyen bir etmen haline geldi. Haliyle bu durumda araç fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Psikolojide adını sıklıkla duyduğumuz bir nedenden dolayı araba fiyatlarında önlenemez bir artıştan bahsetmekte yerinde olacaktır. Genellikle ortada hiçbir sebep yokken atılan bir kehanetin sonucuna neden olması durumuna böyle denir. Başka bir deyiş ile bir öğrenci sınavı kazanamayacağını düşündüğü için sınava çalışmazsa, sınavı kazanamaz. Başka bir deyiş ile sınavı kazanamayacağını düşünen öğrenci çalışmadığı için sınavı kazanamamıştır. Aynı durum araç fiyatları içinde geçerlidir.

Fiyatlar gereğinden fazla artınca ikinci el satışı yapan kişiler araç satışından vazgeçiyor veya yüksek fiyatlardan araç satmaya kalkıyor. Bu durumun farkına varsan başka araç satıcıları da yüksek fiyatları görerek daha yüksek fiyatlardan araç satışı yapmak istiyor. Örneğin 40.000 TL civarında satılacak bir aracı satıcının bir tanesi 42.000 TL ye satışa koyuyor. Kendi aracının daha iyi olduğunu düşünen başka bir satıcı da kendi aracını 45.000 TL ye satışa koyunca ortada hiçbir sebep yokken 5.000 TL’lik bir fiyat artışı ile aracın fiyatı yükseliyor. Bu durumda piyasalara zincirleme bir fiyat artışı olarak yansıyor.

Ne Zaman Araç Fiyatları Düşer

Öncelikle sıfır kilometre araç üretiminin artması, bankaların cazip krediler vermesi ve ikinci el fiyatlandırmalarında canlanmaların olması durumunda araç fiyatlarının düşmesi söz konusu olacaktır. Şu anki mevcut durum incelendiği zaman böylesine bir durumun ne yazık ki pek mümkün olmadığını belirtmek gerekiyor. Özellikle zaman içerisinde yapılan fiyat güncellemeleri ile araç fiyatlandırmalarında aşağı yönlü bir hareket bekleniyor olsa bile şimdilik bu durumun pek mümkün olmadığını belirtebiliriz.

Gelecekte Bu Durum Görülüyor mu

Bu konuda uzman değilim. Sadece yaptığım araştırmalara göre sizlere yazmaya çalışıyorum. Piyasalarda belirsizliğin olduğu dönemlerde ikinci el araç fiyatlarının pek olumlu düşüşler sergilemediği gözlemlendiği için bu durum hakkında bir yorum yapmak en azından şu an için mümkün değil gibi görünüyor.

Yine de yakın gelecekte araç fiyatlarında bir değişim olursa burada sizinle bilgilendirmeye çalışacağım.

Ben düzenli olarak online araç fiyatlarını takip ediyorum. Gün içerisinde aynı model aralığında yer alan araç fiyatlarının çok ciddi anlamda yükseliyor olması da fiyatların pek düşeceğine işaret etmiyor. Bu sebeple gelecekte bu fiyatlandırmalar ile ilgili net bir bilgilendirme yapmak gerekebiliyor haliyle.

Son zamanlarda 2013 Model Fiat Linea aracını takip altına aldım. Özellikle geçen sene ocak ayından bu yana fiyat ortalamasına baktığım zaman bu aracın fiyatının hiç düşüş grafiği sergilemediğini söyleyebilirim. Uzun vadede bu durumun nasıl bir etkisi olacağını daha net bir şekilde görmemiz de mümkün olacaktır. Merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz şeyler olursa lütfen yorumlar bölümünden yazmaktan çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle