neizm.com

Avrupa’da Eğitim Koşulları

Türkiye eğitim sisteminde yapılan sürekli değişimler ve getirilen yeni uygulamalar üzerine açıklamalar yapan MEB, Türkiye’nin Avrupa ülkelerindeki eğitim sistemine benzemesini çalışmalar yaptığını belirtmişti. Birçok öğrenci velisi de bunun üzerine Avrupa’daki eğitim koşullarını araştırmak için çalışmaya başlamıştır. Ancak bu konudaki kaynak sıkıntısı sebebiyle birçok veli bu konu hakkında pek bir bilgi edinememiştir. Yapılan derin incelemeler sonucunda ise Türk eğitim sisteminin gelecektik koşullarını öğrenebilmek için Avrupa’daki eğitim koşulları belirlenmiştir. İşte Avrupa’da eğitim koşulları;

1) Avrupa’da fakirlik, okuma yazma bilmeme gibi sorunlara çok nadir rastlandığından sivil giyim, özel okul, özel ders ve özel etüt sistemler bulunmaktadır.

2) Eğitimde söz hakkı öğretmendedir. Öğretmen öğrencinin geleceği hakkında son kararı vermektedir. Başarılı öğrencileri Liseye gönderip, başarısız olan kişileri ise meslek sahibi olabilmeleri için meslek liselerine yönlendirebilmektedir. Öğrencilerin bu konuda itiraz edebilmesi pekte mümkün değildir.

3) Avrupa’da eğitim 4 yıl ilköğretim ve başarılı olanlar için direk lise okumaya geçiş vardır. Ancak başarısız olan kişiler ortaokulu da okumak zorundadır.

4) Avrupa’da üniversite sınavı yoktur. Mezun olan öğrenciler dilediği üniversitenin dilediği bölümüne girip, kaydını yaptırabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle