neizm.com

Ayak Altı Neden Kaşınır

Ayak altı kaşınması çoğu insanda görülebilecek bir durumdur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan ayak altı kaşınmasının en büyük nedeni ayak mantarıdır. Ayakta oluşan kaşınmaya da çoğunlukla ayak mantarı sebep olmaktadır. Bir çok kişinin ayak mantarı yüzünden sorun yaşadığı için her ayak altı kaşıntısında mantar olduğu düşünülmektedir. Ancak ayak kaşınması, ayak altı kaşınması sadece ayak mantarından kaynaklanmamaktadır. Özellikle bayanlarda ve temizlik işlerinde çalışan insanlarda da ayak kaşıntısı görülmektedir. Bu ise kullanılan çamaşır temizleme tozu ve sabundan kaynaklanmaktadır.

Ayak ve ayak altı neden kaşınır diye merak eden insanlara ayak altı kaşınmasının bir diğer nedeni olarak da psikolojik sorunları söyleyebiliriz. Kişinin ruhsal durumundaki bozukluk ve sıkıntılar ayakta kaşınmaya yol açabilmektedir. Psikolojik sorunların dışında kullanılan kalitesiz ayakkabılar ve ayağın yeterince hava alamaması nedeniyle de ayak kaşınmaları görülmektedir. Sadece ayakkabılar değil tercih edilen çoraplarda bu soruna neden olmaktadır. Özellikle naylon ve yün çoraplar bu konuda en çok dikkat edilmesi gerekilen çoraplardır.

Bu belirttiğimiz ayak kaşınması nedenlerine ek olarak alerjik olduğumuz bir gıdayı tüketmemizde bu kaşıntılara neden olabilmekte, bu nedenle altı üstü ayak kaşınması dememeli, en kısa zamanda doktorumuza görünmeliyiz. Maddeler halinde ayak altı kaşınmasının nedenlerini sıralayacak olursak, şu şekilde sıralandırabiliriz.

– Ayak mantarı,
– Kabızlık ve ishalin neden olduğu kaşıntılar,
– Ruhsal bozukluklar,
– Çamaşır tozu, kalitesiz sabun veya bazı çeşit boyalar ile ayakların temas etmesi,
– Naylon ve yün malzemeden yapılmış çoraplar,
– Bazı kimyasalların yol açtığı kaşıntılar,
– Süt, çilek, yumurta, soğan, istiridye gibi besin maddelerinin fazla tüketilmesi,
– Lösemi, karaciğer, şeker veya böbrek hastalıklarından ötürü ortaya çıkan kaşıntılar

Ayak Altı Kaşınması

Ayak Altı Kaşıntısı Tedavisi

Ayak altı kaşıntısının ev imkanlarıyla yapılabilecek bir tedavisi yoktur Eğer mümkünse kaşıntının sebebi bulunarak bunun üzerine yoğunlaşılabilir ve sebep ortadan kaldırılarak kaşıntı tedavi edilebilir Aksi durumlarda ise doktora başvurmakta fayda vardır Her ne sebepten ortaya çıkmış olursa olsun kaşıntı oluşan bölgenin kaşınmaması gereklidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle