neizm.com

Ayak Bileği Şişmesinde Yapılması Gerekenler

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımızın başına burkulma, şişme gibi sorunlar geldiğinde ne yazık ki katlanması oldukça zordur. Özellikle gün boyu ayakta durmamız gerekiyorsa bu sağlık sorunu çekilmez bir hal alır. Ayak bileği burkulması, ayak bileği şişmesi genelde spor kazaları sonucu meydana gelir. Ancak birçok amatör veya profesyonel sporcu ayak bileği şişmesinde ya da burkulmasında ne yapması gerektiğini bilmez. Bizde bu yazımızda ayak bileği şişen ya da ayak bileğini burkan ziyaretçilerimiz için bu tip durumlarda uygulanması gerekilen tedavi yöntemlerden bahsedeceğiz.

Herhangi bir kaza sonucu ayak şişmesi dışında hiç beklenmedik bir anda ayak şişmesi oluyorsa muhtemelen gut hastalığı, eklem romatizması, enfeksiyon hastalıkları, damar tıkanıkları ve periferik ödem gibi bir sağlık sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Ancak ayağınız yada ayak bileğiniz burkulma veya aldığınız bir darbe sonucu şişmişse o zaman aşağıdaki önerilerimizi dikkate almalısınız.

Ayak bileği burkulduğu zaman ilk yapılması gerekenler, ayağı zorlayacak hareketlerden hemen vazgeçilmeli ve üzerine basmamaya özen gösterilmelidir. Ayağınız burkulduğu zaman uzanın ve burkulan ayağınızın altına yastık koyarak kalp seviyesi üzerine koyun. Bir torbanın içine buzları doldurun ve ince bir havluya buz torbasını sarıp, burkulan ayak bileğinin üzerine bastırmadan koyun. Şişlik ve morarma devam ederse hemen bir doktora başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle