neizm.com

Ayak Mantarı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ayak mantarı sağlık sorunları içinde en çok rastlanılan hastalıklardan biridir. Ayak mantarının diğer ismi ise atlet ayağıdır.Bu mantar enfeksiyonu, vücudumuzda zaten bulunan mantarların uygun ortamda hızla çoğalıp enfeksiyona neden olmasıdır. Ayak mantarı oluşumu ayağın ne tabanında nede üstünde oluşmaktadır genellikle ayak parmakları arasında oluşmaktadır .

ayak-mantari

Ayak mantarı neden olur?

 1. Sıkı ayakkabılar giyilmesi,
 2. Cildin uzun süre nemli kalması,
 3. Çok terlemek,
 4. Küçük cilt veya tırnak sıyrıkları riski artırır.
 5. Genellikle havuza sıklıkla girip çıkanlarda görülmektedir.

Ayak mantarını tedavi yöntemleri?

 1. Ayak mantarı zor iyileşebilir ve tekrarlayabilir. Uzun süreli tedavi gerekebilir. Nemi ve sıcağı seven, bu koşullarda hızla çoğalan mantar, bu hastalığa sahip başka biriyle ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabı ya da banyo zemininden bulaşabilir
 2. Duş ve yüzmeden sonra ayak temiz, serin ve kuru tutulmalıdır.
 3. Ortak kullanılan duş veya havuz gibi yüksek yoğunlukta mantar sporları içerebilecek yüzeylerde yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır.
 4. En azından günde 1 defa çoraplar değiştirilmelidir.
 5. Eğer risk taşıyan ortamlarda bulunuyorsanız veya yatkın grup içindeyseniz antifungal bir ilaç veya pudra kullanılmalıdır.
 6. Havadar ve tercihen deri gibi doğal materyallerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmelidir. 1 gün arayla değiştirilen ayakkabılar aradaki günlerde kuruyacağından ayak mantarından korunmayı sağlayacak bir yol olabilir.
 7. Karbonat mantarı tedavi eden doğal bir maddedir. 2 litre ılık suyun içerisine tepeleme 1 çorba kaşığı karbonatı(eczaneden alın lütfen) atıp karıştırarak erimesini sağlayın. On gün boyunca her gün 20 dakika kadar bu suda ayaklarınızı bekletin. Sonrasında özellikle parmak araları nemli kalmayacak şekilde ayaklarınızı iyice kurulayın. Bu süre içinde ayaklarınıza her gün karbonat sürün (pudralar gibi) ve ayakkabılarınızın içine karbonat serpin.

Ayak mantarı belirtileri?

Ayak parmakları arasındaki derinin soyulmasıdır. Enfeksiyonlu bölge genellikle kırmızı ve kaşıntılıdır. Kabarcık, kabuklanma ve sızıntı oluşabilir. Ayak mantarı parmak aralarında hafif kepeklenme ve şiddetli kaşınmayla ortaya çıkan bir bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Oluştuğu bölgede yanmaya ve acı veren çatlaklara neden olur. Ayrıca kötü kokuya da neden olur. Zaman içinde daha geniş bir bölgeye yayılarak diğer ayağa da sıçrar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle