neizm.com

Ayak Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Ayaklarımız gün içinde çorap ve ayakkabı içinde durarak vüdumuzun tüm yükünü taşıyan en önemli organlarımızdandır.İnsan vücudunda en çok kemik yapısına ayaklar sahiptir.Ayaklarımız ne kadar sağlıklı olursa gün içinde bizde o kadar rahat ederiz.Ayak kokuları, ağrıları, ve ayakta çıkan mantarlar halkımızın en çok dert yandığı ayakla ilgili sağlık sorunlarının başında geliyor.

Günlük Hayatta Ayak Sağlığı

Özellikle günlük yaşamın yoğun temposunda, bir bireyin işinde çalıştır süre en kötü 7-8 saati buluyor.Bu kadar saat ayaklarımız ayakkabının içinde kalıyor.Özellikle kışın giymiş olduğumuz yün çoraplar, iş yerimize gittiğimizde ayağımızın terlemesine neden oluyor ve orada nem sonucu ayaklarımızda mantar görülüyor.Ayaklarımızın sağlıklı olabilmesi için öncelikle sık sık çorap değiştirme, bol bol ayaklarımızı yıkama ve yıkadıktan sonra iyi kurulama gibi faktörleri yerine getirmeliyiz.Gün boyu bizi taşıyan ayaklarımıza yeteri kadar değer vermeliyiz.

Örneğin; araştırmalara göre bebeklerin %95’i sağlıklı ayaklara sahip olarak doğarken, yetişkenlerin ayakla ilgili sorunu olmayan bölümü %40’tır.Bu sonuçlarda ayak bakımımıza ne kadar önem veren bir toplum olduğumuzu gösteriyor.Kimi insanlar çok yürümekten kaynaklanıyor diyip kestirip atsa da ayaklarımız, aşırı hareketsizlik, fazla kilolar ve yanlış ayakkabı seçiminden dolayı zarar görmektedir.İşte herayak.com olarak ayak sağlığınız için yapmanız gereken bazı uyarıları bir araya getirdik.Ancak siz yine bir doktora başvurunuz.

ayaklarin-saglikli-olmasi-icin-gerekenler

Ayak Sağlığı Hakkında

Ayaklarımızın sağlıklı olabilmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ayakkabı seçimidir. Ayakkabıların yapısı ve cinsi ayaklarınızı oldukça fazla etkileyeceğinden ayakkabı seçerken vücut dengesini iyi sağlayacak ayakkabılar seçilmelidir. Yürüme organımız olan ayakkabıların ayağınızı sıkmaması, içerisinde rahat hareket etmesi ve darbe almaması gerekmektedir.

–        Kadınların ayakkabı seçiminde hayran oldukları modellerden olan topuklu ayakkabılar güzel görünümünden ziyade oldukça sağlıksızdır. Ayak yapısını bozan bu ayakkabılardan kurtulmanız gerekmektedir. Erkekler ise daha çok düz taban ve spor ayakkabılar giymelidir.

–        Ayak sağlığını korumak için bakterilerden ve mantarlardan kurtulmanın yolu ise kremlerden geçiyor. Ayaklarınızı sürekli olarak kremler iseniz daha sağlıklı bir ayağa sahip olacaksınız.

–        Ayak sağlığından dikkat edilmesi gereken ayak kokusuna ise yine düzenli yıkayarak ve krem kullanarak son verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle