neizm.com

Ayak Üşümesi Nasıl Önlenir

Vücutta dolaşan kanın diğer bölgelere oranla daha geç ulaştığı burun, el ve ayak gibi bölgelerimizin soğuk havalarda üşümesi pek de anormal değildir. Çok soğuk havalarda, en önemli organlarımızın ısınması vücutta daha önceliklidir. Bu nedenle kan bu hayati önem taşıyan organlarda toplanır. Durum böyle olunca da el ve ayakların diğer bölgelerimize göre ısınması daha uzun sürmektedir. Ancak bazı insanlarda havalar çok aşırı soğuk olmasa hatta sıcak bir hava bile olsa ayakları ısınmaz. Normal olmayan ayak üşümesinin nedenleri de merak konusudur. Bizde bu yazımızda ayak üşümesinin nedenlerini ve ayak üşümesi nasıl geçer gibi ayak üşümesinin tedavisi hakkında bilgi vereceğiz.

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Yaz veya kış gözetmeksizin her türlü hava sıcaklığında ayaklarınızın üşümesinden yakınıyorsanız muhtemelen henüz bilmediğiniz bir sağlık sorunundan dolayı olabilir. Kat kat çorap giyiyor, hatta peteklere, sobalara dahi yakın olmasına rağmen ayaklarınızı bir türlü ısıtamıyorsanız bunun belirtilerin arkasında dolaşım sorunları, hormonal problemler ya da kansızlık gibi çeşitli sağlık sorunları vardır. Bu gibi sorunlarla karşı karşıya olan insanların sadece ayakları değil elleri de sürekli soğuk olur ve el üşümesi de bu sorunu yaşayan insanlarda öne çıkar. Sıralamak gerekirse en önemli ayak üşümesinin nedenleri şunlar;

  • Kan Dolaşımı BozukluğuAyak Üşümesi
  • Tiroid Bezinin Az Çalışması
  • Raynaud Hastalığı
  • B12 Vitamini Eksikliği Anemisi (Kansızlık)
  • Kas Romatizması (Fibromiyalji )
  • Periferik Nöropati
  • Periferik Arter Hastalığı

Ayrıca dolaşım sorunlarına yol açan alkol, sigara, stres gibi etkenler, vücudun susuz kalması, çeşitli hormonal dengesizlikler ve bazı ilaçlar da ayak üşümesinde rol oynayabilir.

Ayak Üşümesi Nasıl Geçer

Ayak üşümesinin en büyük nedenleri arasında kansızlık yer alır. Bu nedenle ayak üşümesini önlemek amacıyla kansızlığı gidermek lazım. Bu nedenle ayak üşümesini önlemek amaçlı kan yapan besinler tüketilmelidir. Bir diğer yöntem ise sıcak su torbasından yardım alarak ayakları ısıtmaktır. Eğer ki ayak üşümenizin nedeni kan dolaşımın yavaşlamasıysa o zaman kan dolaşımını hızlandırıcı kremlerle yapılan masaj ayakların ısınmasına yardımcı olacaktır.

Ayak Üşümesinin Tedavisi

Yaşadığınız ayak üşümesi sorununun ciddi olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktora gitmelisiniz. Ancak çoğu kişi ayak üşümesi için hangi doktora gitmeli konusunda pekte bilgili değildir. Ayak üşümesi problemi için ilk önce bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz. Dolaşım sorunlarından şüpheleniliyorsa kalp ve damar cerrahisi uzmanları yardımcı olacaktır. Kişideki diğer belirtilere göre hasta fizik tedavi, romatoloji ya da nöroloji uzmanına da yönlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle