neizm.com

Bayram Günü Yapılması Sünnet Olan Davranışlar

İyi BayramlarBayramlar, sadece büyüklerin ziyaret edilmesi, ellerinin öpülmesi ya da çocuklara bayram harçlığı vermek değildir. Bayramlarda yapılması gereken birçok davranış vardır. Hatta bu davranışların çoğu sünnettir. Bu sünnet olan davranışlardan, halk arasında en çok bilineni küslükleri sona erdirmek, dargın olunan arkadaşlarımızda barışmaktır. Bayram geleneklerinden biriside yeni kıyafetler almaktır. Bu geleneğin altında aslında bayramda temiz kıyafetler giymenin sünnet olması yatmaktadır. Bir çok namaz kılmayan insan, bayram namazını kılmaya gider. Gönül ister ki herkes 5 vakit namazını kılsın ne yazık ki bu olmamaktadır. Bayram namazının da erken saatte olması, bayram günlerinde erken kalkmanın sünnet olmasından diye bilinmektedir. Ayrıca bayram namazına giderken, camiye erken gitmek ve giderken de tekbir söylemek, bayram sünnetleri arasında yer almaktadır.

Bayram günü sünnetlerine madde madde göz atacak olursak, bayram günü yapılması sünnet olan davranışlar şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Erken kalkmak.
 2. Gusül abdesti almak.
 3. Misvâk kullanmak.
 4. Güzel koku sürünmek.
 5. Yeni ve temiz elbise giyinmek.
 6. Namazdan önce tatlı yemek.
 7. Yüzük takmak.
 8. Câmiye erken gitmek.
 9. Giderken tekbir söylemek.
 10. Müminlere selâm vermek.
 11. Güler yüzlü olmak.
 12. Müminlerle bayramlaşmak
 13. Fakirlere sadaka vermek.
 14. Dargınları barıştırmak.
 15. Akrabayı ziyâret etmek.
 16. Din kardeşlerini ziyâret etmek.
 17. Ziyârette hediye götürmek.
 18. Kabirleri ziyâret etmek.
 19. Misâfirlere ikram etmek.
 20. Çok duâ ve tevbe etmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle