neizm.com

Bebeklerde Pişik Tedavisi

Bebeklerde en çok görülen rahatsızlıklardan birisi de pişiktir. Pişik bebek bezlerinin bebeğe teması nedeniyle görülen bir rahatsızlık durumudur. Bebeğin poposundaki hafif kabartılı kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Pişiğin ilerlemesi durumunda kızarıklıklar içi su dolu kabarcıklara ve şişiklere döner. Bu durum bebeğe dayanılmaz acılar verir.Pişiğin temel nedenlerinden birisi bebeğin hassas cildinin beze sürtünmesidir. Bebek alt bezinin küçük gelmesi, plastik donların bebekte uzun süre tutulması pişiklerin oluşmasını hızlandırır. Kumaş alt bezi kullanıyorsanız bu bezlerin temizliği için kullandığınız temizleyicilerde bebeklerde pişik oluşmasını hızlandırabilir. Hazır kullanılan ıslak bezlerde tahrişi arttırabilir.

Pişiği önlemenin temelinde dikkat yatar. Pişiğe neden olacak engelleri ortadan kaldırırsanız pişik durumu oluşmayacaktır. Bebeğin alt bezinin sürekli temiz ve kuru kalması önemlidir. Bu yüzden bebeğin altı sık sık değiştirilmelidir. Bebeğin altı sık sık açık tutarak havalandırılmalıdır. Bebek bezlerini bebeğinizin vücut ölçülerine uygun almaya dikkat etmelisiniz. Uyuyan bebeğin altı ıslaksa mutlaka değiştirilmelidir.

Bebeğinizin pişik durumu mikrop kapmışsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Halk arasında pişiği önlemek için kullanılan pudralama yönteminin de sakıncalı bir çok yönü bulunmaktadır. Doktorlar ısrarla bu yöntemin kullanılmaması gerektiği yönünde açıklamalar yapmaktadır. Mantar oluşumu durumlarında pudra cildin büyük hasarlar almasına neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle