neizm.com

Bisiklet Kullanmanın Faydaları Nelerdir

Bisiklet her yaş grubundan kadın yada erkek, gençler ve kısmen yaşlılar tarafından severek yapılan gerek spor amaçlı gerekse keyifli vakit geçirme amaçlı ama her ikisinde de sağlık için oldukça etkili bir faaliyettir. İnsanlarda bisiklet tutkusu çocuk yaşlarda başlar. Hepimizin çocukluğunda bisiklet sürme hevesiyle eskittiğimiz birkaç bisikletimiz vardır. Elbette yaş ilerledikçe iki tekerli, vitesli daha profesyonel bisikletler tercih etmeye başlarız. Havaların güzel olduğu bahar ve yaz aylarında hafta sonları, tatiller de, pikniklerde bisiklet kullanmak çok keyiflidir. Hele ki birde küçük bir şehir yada kasaba da yaşıyorsanız bisiklet spor ve keyfin dışında işinize yada okulunuza gidip gelmenize yarayan bir vasıta olu verir. Bu gün dünyada çok ciddi anlam da uluslar arası yarışmaları düzenlenen bir spor dalıdır. Bisiklet kullanmanın acaba insan vücuduna ne gibi faydaları vardır. Bu konuda birkaç madde halinde konuyu özetleyelim.

-Bacak bölgesindeki kasları güçlendirir, sıkılaşma sağlar böylelikle kilo vermeye ve sağlıklı kalmaya yarar.

Bisiklet kullanmak ve pedal çevirmek kalp hastalıklarının oluşmasında yüz de elli azaltıcı bir etkiye sahiptir.

-Uyku düzeni üzerinde etkili olduğu ve böylelikle yaşlanma etkilerini geciktirdiği yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

-İlk etki olarak bacak kaslarını hareket ettirerek bütün vücut fonksiyonlarını düzenler.

-Bir saat bisiklet kullanımı altı yüz kalori yakmanızı sağlar. Günlük düzenli olarak yarım saat bisiklet kullanıldığında aylık ortalama 3 – 5 kilo verebilirsiniz.

Bu faydalı olacağını düşündüğümüz bilgiler dışında bisiklet kullanmak için uygun alanları tercih edin, taşlı kumlu yollarda bisiklet kullanırken kayma ve düşme ihtimaline karşı yavaş kullanın, gece kullanacaksanız sizi fark etmelerini sağlayacak uyarıcılı kıyafet tercih edin. Kesinlikle kask ve koruyu malzemelerinizi kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle