neizm.com

BlackBerry Yeni Modelleriyle Yeniden Geliyor

BlackBerry, her ne kadar 1999’dan beri ürettiği modellerle akıllı telefonların öncülüğünü yapsa da, yıllar süren hakimiyetinin ardından özellikle iPhone ve onun ardından gelen cihazların piyasada yaygınlaşmasıyla hızlı bir gözden düşme sürecine girmişti. Gelişmiş mesajlaşma yetenekleri ve minik bir alana sıkıştırdığı konforlu klavyeleriyle ünlü olan bu marka değişim karşısında zorlanmaya başlayınca önce birkaç kez diğerlerinin gittiği yoldan gitmeyi denedi. Baktı ki olmuyor, bu kez hayli cesur bir adım atarak geliştirdiği BlackBerry 10 işletim sistemi sürümüyle, cihazın ortaya koyduğu deneyimi tamamen yenilemeye karar verdi.

BlackBerry 10 işletim sistemi ve bu işletim sistemine sahip telefonların şirketin ayakta kalma çabalarına ne kadar yardımcı olacağını şimdilik kestirmek mümkün değil. Ama genel kanı ortaya koyulan işin gerçekten etkileyici olduğu. Gerçekten de telefonu şöyle bir elinize alıp kurcaladığınızda farklı platformlarda iyi olan ne varsa bu cihazda bir araya toplandığını hissediyorsunuz. Kısacası BlackBerry yeni ürünleriyle artık iOS, Android veya Windows Phone platformunun yanında güçlü bir alternatif olarak önerilebilecek ölçüde olgunluğa ve akıcılığa ulaşmış. Şirket işletim sistemi yenileme sürecine biraz geç başlamış olmanın avantajlarından bolca faydanlanmış olsa gerek.

Telefonda en çok ilgi çeken ise akıllı klavye sistemi oldu. T9 adı verilen sistem bildiğimiz cep telefonları için ne anlama geliyorsa, bu klavye de dokunmatik ekranlı telefonlar için o anlama geliyor. Örneğin bir veya birkaç harf yazıyorsunuz, farklı harfler üzerinde hangi kelimeyi yazmak istediğinizi tahmin eden seçenekler beliriyor. Yazacağınız kelime çıktıysa kelimenin olduğu harfin üzerinden parmağınızı yukarı doğru sürüklemeniz yeterli. Kelimeyi yazdıysanız, bu kez sistem cümlenin nasıl devam edeceğini tahmin ederek ona göre kelime türetmeye başlıyor. Bu tahminler için de daha önceki paylaşımlarınızı ve yazdıklarınızı analiz ediyor, gerektiğinde arama motorlarına veya sosyal medya hesaplarınıza bağlanarak bilgi topluyor. Bir kez alışınca vazgeçmek gerçekten zor. BlackBerry bu yeni geliştirdiği BlackBerry 10 işletim sistemi ile akıllı telefon pazarında eskiden olduğu gibi güçlü bir yer edinmek istiyor.

BlackBerry 10 akıllı telefonlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle