neizm.com

Çizgi Film Nasıl Yapılır?

Çocukların izlemekten zevk aldığı, saatlerce izlese dahi bıkmadıkları çizgi filmler oldukça yapımı zor, uğraş gerektiren bir iştir. Çizgi filmler, bir çok sayıdaki resmin filme alınmasının ardından, ekranda sırasıyla ardı ardına yayınlanmasıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle çizgi filmler, yaratıcılığın yanı sıra büyük bir dikkat ve sabır gerektirir.

Günümüzde yapımı eskisine göre daha kolay çizgi filmlerin. Eskiden karakalemle resimler çizilerek çizgi film yapımında kullanılırdı. Ancak 1980’li seneleri geride bıraktıktan sonra çizgi film yapımında çağa ayak uydurularak bilgisayar teknolojisi kullanılmaya başlanıldı. Çizilen resimlerin yine de önemini korudu. Çünkü el becerisi ile teknoloji ortak kullanıldı. Çizilmiş olan resimler bilgisayara aktarılarak, resimlere hareketlilik kazandırıldı ve seslendirilmeye başlandı. Resmin çok önemli olduğu çizgi filmlerde, bir saniye de yaklaşık olarak 25 tane resim kullanılır. Bu da çizgi film yapımının ne kadar zaman ve sabır gerektirdiğinin göstergesidir. Zamana değinmişken bir çizgi filmi yapabilmek için ortalama bir ya da birbuçuk yıllık zamana ihtiyaç vardır.

En ünlü çizgi film yapımcılarını da inceleyecek olursak listemizdeki ilk sırayı dünyaca ünlü çizgi film yapımıcısı olan Amerikalı Walt Disney alır. Ortaya çıkardığı insanlar gibi gülen, konuşabilen hayvan kahramanlar ile büyük ün kazanan Walt Disney’in, en bilinen çizgi filmi Miki Fare (Mickey Mouse) dir.

Günümüzde her ne kadar gelişen teknoloji ile çocuklar tablet, plastation gibi çeşitli ürünlerle oyun oynasa da çizgi filmlerin onlar için ayrı bir yeri vardır. Bunu zaten gün geçtikçe artan çizgi film kanalları gösteriyor. Ülkemizde şuan aktif olarak bulunan Kanal D Çocuk, Carton Network, Yumurcak TV ve TRT Çocuk popüler çizgi film kanallarındandır.

Çizgi filmler nasıl yapılır daha detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız. İşte size çizgi film yapımını gösteren video.

[youtube id=”0g1eb8O9j1M” width=”100%” height=”350″]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle