neizm.com

Çocuk Eğitiminde Oyuncakların Önemi

Tarihin en ilkel zamanlarından beri çocukların eğlenme oyalanma aracı olarak görülen oyuncaklar, sadece bir eğlence aracı olmaktan çok öteye geçiyor. Çocukların psikolojik, sosyal, fiziksel, bilişsel, dil ve duygusal gelişiminde rol oynaması gibi başlıca sebeplerle oyuncak seçimi çocuklarımız için aldığımız basit eğlence araçları rolünün ötesinde birer eğitim aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Oyun veya oyun aracı olan oyuncak neden bu kadar önemlidir? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Çocuğun dünyayı algıladığı, hayat ve çevresiyle ilk etkileşime geçtiği nokta oyunlardır. Bu etkileşim esnasında çocuk eğlendiğinden fazlasını öğrenir. Örneğin; çocuk oyun sırasında paylaşmayı, sorumluluk almayı, başarmayı, karar vermeyi, iş birliği yapmayı öğrenir.  Tabi çocuğun oyun esnasında öğreneceklerinden sadece birkaç tanesinin yukarıda saydıklarımız olduğunu söyleyebiliriz.

Çocukların hayatında oyun bu kadar önemli olunca çocuk eğitiminde oyuncağın önemi de bir o kadar önemli yer tutuyor. Oyuncaklar çocukların birçok alandaki gelişimini sağladığını söylemiştik.

Özellikle son on yıldır bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasıyla özellikle belli bir yaşın üstündeki insanlar, daha doğrusu oyuncaklarla haşır neşir olmuş, oyuncak kıymeti bilen insanlar, geçmişten kalan oyuncakları  sıklıkla andığı görülür.

Artısıyla eksisiyle bilgisayar oyunlarından başlamışken çağımızın yeni oyuncağı bu oyunları iyi belirleyip iyi seçmek gerekiyor. Çünkü hem yapılan araştırmalara bakıldığında hem de çevremizdeki çocuklara şöyle bir göz attığımızda görülüyor ki bu oyunlar bağımlılık yaptıkları gibi birçoğu çocukları şiddette de yönlendirebiliyor. Oyundaki birçok karakterin çarpma gibi olaylarda zarar görmeden tekrar devam edebilmesi özellikle okul öncesi dönem çocuklarında gerçeklikle ayırt edememesi gibi sonuçlar doğuruyor.

Bilgisayar oyunlarının getireceği olumsuz sonuçlardan bir tanesi ve ömür boyu etkisini göreceği sosyal gelişim oluyor. Daha çok bireysel yani tek başına oynayabildiği için toplumdan kopuk hale gelebiliyor. Yalnızlaşarak paylaşma duygusunun gelişmesine de engel olabiliyor. Küçük yaşlarda radyasyona maruz kalmaları da işin sağlık bakımından riskini ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle