neizm.com

Dairenin Alanı ve Çevresi Nasıl Hesaplanır?

Matematik ve Geometri alanlarından sıkça karşımıza çıkan Dairenin alanı nasıl hesaplanır? Dairenin çevresi nasıl hesaplanır? sorularına yanıt arayanlar için bu yazımızda dairenin alanı ve çevresi nasıl bulunur onu öğreteceğiz. Dairenin alanı ve çevresini hesaplamak için bilmeniz gereken formüller vardır.Aşağıda sizler için daire alanının nasıl hesaplanacağı görsel olarak anlatılmıştır. Dairenin alanını hesaplama formülünün nasıl kullanılacağı anlatılmıştır. Aşağıda ki açıklamaları takip ederek, dairenin ne olduğunu öğrenebilir ve çevresinin nasıl hesaplandığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Gördüğünüz çember şekillerinin içi dolu olanları daire olarak tanımlanmaktadır. Çember konusunda olduğu gibi dairenin alanını hesaplayabilmek için için dairenin yarı çap uzunluğunu bilmemiz durumunda hesaplama işlemini kolay bir şekilde yapabiliriz. Çember konusunda olduğu gibi daire alanının hesaplanmasında da Pi sayısından yararlanırız. Pi sayısının değeri 3,14 olarak ifade edilmektedir.

Daire alanının ve çevresinin hesaplanması

daire-alani-hesaplama

 

1 Comment

  1. bu son derece yerinde ve güzel bilgilendirme yazısı için teşekkür ederim. Son zamanlarda internette gördüğüm siteler arasında oldukça önemli bir yerde yer alıyorsunuz. Bunu da sizin verdiğiniz bilgilere baktığım zaman net bir şekilde görebiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle