neizm.com

Deniz Gezmiş’in Babasına Yazdığı Son Mektup

Ülkemizde sol hareketinin en büyük öncülerinden biri kabul edilen Deniz Gezmiş üç arkadaşı ile birlikte idam edilmiştir. İdamları üzerinde halen birçok tartışmalar olmuştur, haklı idammı yoksa haksız idammı diye bu böylede tartışılmaya devam edecektir. Deniz Gezmiş’in idamından sonra babasına gönderdiği mektup deniz gezmişin fikirleri ve düşünceleri hakkında bilgi verecektir ve gerçekten bir devletdüşmanımı, yönetim düşmanımı, ajanmı, teröristmi, vatansevermi, macera arayan bir gençmi sorularına kendi mantığımız dahilinde cevap verecektir. Deniz gezmişin babasına göndermiş olduğu ve yazdığı son mektubunu aynen yayınlıyorum:

Deniz Gezmiş Kapak Fotoğrafı

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler… Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (…) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür´ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım…

Oğlun Deniz Gezmiş – 6 Mayıs 1972

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle