neizm.com

Dil Uyuşmasının Sebepleri

Dili besleyen sinir motor bir sinirdir. Motor sinir demek, sadece hareketini sağlayan sinir demektir. Yani dilin sinirinin hastalandığı durumlarda bir duyu bozukluğu oluşturmaz. Ve beyin sapı dediğimiz alt bölgemizde iki tarafı da ayrı ayrı idare eden sinirler çıkar. Kranial  sinir dediğimiz kafatası çiftleri dediğimiz sinirlerdir bunlar. Eğer dilde bir uyuşma varsa bu 12. sinir dediğimiz dil sinirinden kaynaklanmaz. Onun yerine 5. sinir dediğimiz, baş ve boyun bölgemizin duyu bölgesi olarak kabul ettiğimiz bölgeyi idare eden sinirdir. Hatta trigeminal nevralji adı altında bazı hastalıklarda ağrı şeklinde bu bölgelerde ortaya çıkar. Böyle bir tek taraflı uyuşma varsa o zaman bu uyuşma önemlidir. Beyin çıkışında, bu sinirin etkilendiği bir durum olabilir. Ama dilimin her tarafı uyuşuyor ya da sadece dilimin ucu uyuşuyor gibi bir şikayet varsa hastanın o zaman bu sinirle birlikte yanında başka sinirlerinde kökleri olduğun için başka bulgularında görülmesi lazım. Tek başına uyuşma bu yönden o sinirin tutuluşunu beyin nedenli olarak düşündürmez.

Dilimizin papillary dediğimiz tat almamızı sağlayan hücrelerinde bulunduğu kısımda bazen alerjimiz de olabilir, ödem de olabilir. Bunların hepsi, tıpkı vücudumuzda ödem olduğunda nasıl bir takım uyuşmalar ve duyu bozuklukları oluyorsa dilimizde de aynı şekilde olabilir. Doktorlar her zaman dilde uyuşma şikayeti olan hastalarına şu soruyu sorar; “Dilinizin yarısı mı uyuşuyor ? Bütünü mü uyuşuyor ?” diye. Yarısı uyuşuyorsa doktorlar için daha da önemlidir.Eğer dilin bütünü uyuşuyorsa o zaman baş, boyun ya da boğaz bölgesinde bununla ilgili bir sorun var mı diye Kulak Burun Boğaz muayenesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle