neizm.com

Dudak Çatlaması Nasıl Geçer

Daha çok kış aylarında oluşan dudak çatlamasının nedeni olarak vücudun kaybettiği nem miktarı gösterilmektedir. Dudak yüzde bulunan en hassas deriye sahip olduğu için; fazla ıslatılmasından sonra soğuk havayla kurumasıyla birlikte bu çatlaklar ortaya çıkıyor. Dudak çatlamalarına engel olmal ve dudakta oluşan bu çatlakları geçirmek için bazı yöntemler denenebilir. Bizde bu yazımızda dudak çatlaması nasıl geçer, dudak çatlaması tedavisi hakkında elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. İşte sizler için hazırladığımız dudak çatlamasını önleyici bazı tavsiyeler şunlar;[ayirac]

  • Dudakların kurumasına neden olan bir faktör de susuz kalmaktır. Susuzluk nedeni ile ortaya çıkan kuruluğu önlemek için gün içinde 2 – 2,5 litre su tüketilmelidir.
  • Özellikle dudaklarda çatlağı ve kuruluğu gidermek için aloe vera özlü kremler ve nemlendiriciler faydalı olacaktır.
  • Dudaklar mutlaka soğuğa karşı korunmalıdır. Bunu yapabilmek için özel dudak balmlarından yardım alınabilir.
  • Kuruluk her hissedildiğinde dudaklar nemlendirilmelidir. Daha çok gece yatmadan evvel vazelin kullanarak dudaklar masaj yapılarak ovulmalı ve sabaha kadar vazelin dudaklarda kalmalıdır. Sabah kalktığınızda dudaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
  • Dudakları içerden beslemek daha önemlidir. Bu nedenle çatlakları engellemek için portakal, limon ve havuç tüketilmelidir.
  • Dudaklara demlenmiş adaçayı ve ceviz yağı ulanarak masaj yapmak da dudak çatlaklarını gidermek için etkili bir yöntem olacaktır.
  • Çatlamış ve kurumuş dudaklar için bal da son derece etkili olacaktır. Dudaklara sürülen bal 10 dakika kadar bekletilir ve daha sonra ılık su yardımı ile yıkanır.
  • Dudaklarda parlatıcı ve ruj kullanmadan önce dudakların daha pürüzsüz görünüm kazanması için ufak bir pamuk parçasına ılık su damlatın ve dudaklarınızı bu pamuk ile masaj yaparak silin. Ilık su nedeni ile dudaklardaki çatlaklar yumuşayacak, sürdüğünüz ruj ya da parlatıcı daha pürüzsüz duracaktır.
  • Beslenme alışkanlıklarınızda yaptığınız ufak değişimler ile de hem daha sağlıklı bir bedene hem de hoş dudaklara sahip olabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle