neizm.com

Düşünce Okumak Mümkün mü?

Çok konuşulacak olan bu konu hakkında biraz detaya inelim;

Sinir sistemlerimiz üzerinde son zamanlarda önemli çalışmalar yapan bir grup bilim adamı, içsesler olarak bilinen bazı sessiz düşüncelerimiz tarafından “konuşulan” belirli bir takım kelimeyi sadece beyin içindeki düşünsel ve hissel yargılara bakarak çözmeyi başardılar.

Şimdilik Bilim adamlarını zorlayan olay ise, bir kişinin beyninin en uç düşünce noktalarına kadar girerek, direkt olarak sinir hücrelerinden kayıt yapmak. Frontiers of Nueroengineering dergisinde yayınlanan bu çok önemli araştırmaya göre, epilepsi ameliyatı yapılırken; “bilimi göz önüne aldıkları zaman, insanların kafatası iç bölgelerini yarmak etik olmadığından dolayı” 7 ağır hastanın beyinleri kontrolden geçerek, önemli notlar toplandı. Hastalara verilen bir takın değişik yazıları, hastalar sesli olarak okurken, elektrotlar da beyin aktivitelerini kaydediyordu. Beyin aktivite düşünce hazlarının konuşulan kelimelerle eşleştirilmesiyle alakalı olarak özel bir algoritma geliştirildi.

Çok konuşulacak ve ses getirecek olan bu durumu Bilim Adamlarının çok daha yakın bir tarihte daha da çok ileriye götürecekleri beklenmekte. Bizlerde merak içindeyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle