neizm.com

Elektrikli Katlanan Araba Hiriko Fold

Hiriko Fold, MIT Media Lab, İspanya merkezli inovasyon kuruluşları ve farklı yatırımcılar tarafından geliştirilen, şehir içi kullanım için tasarlanmış “katlanan” ve %100 elektrikli bir otomobil. Katlanır olma özelliği, aslında zaten çok kısa olan bu aracın (263 cm) park halindeyken arka tekerleklerin ön tarafa yaklaştırılması ile daha da kısaltılması (200 cm) anlamına geliyor. Bu da özellikle kalabalık şehirlerde daha az park alanı kullanımı demek oluyor. Ortalama bir sedan otomobilin 4 metreden uzun olduğu düşünüldüğünde Hiriko Fold’un ekonomik yönü daha iyi anlaşılabilir.

120 Km menzile sahip olan Hiriko Fold, Berlin’de 2013 yılında test çalışmalarının başlaması ve 2014 yılında da ticarileşmesi planlanan otomobil-paylaşım programında kullanılmak üzere seçildi. Berlin merkezli Deutsch Bahn demiryolu şirketi tarafından tasarlanan bu programda, demiryolunu kullanan yolcular, indikleri istasyondan evlerine ulaşmak için Hiriko Fold araçları kullanacak. Planlanan bu otomobil-paylaşım programı, ülkemizde de Konya’da ve Kayseri’de kullanılan bisiklet kiralama yöntemine benzer bir şekilde çalışacak.

Hiriko Fold Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle