neizm.com

Eriğin Faydaları Nelerdir

Erik ülkemizde çok fazla miktarda yetişen bir meyvedir. Can eriği, yeşil erik gibi çeşitli türleri vardır. Çok lezzetli olan erik bahar aylarında çıkmaya başlar ve sezonun da çok uygun fiyatlarlarda ve bol miktarda bulunmaktadır. Yeşil erik farklı çeşitlerle karşımıza çıkmaktadır. Ülkemiz üretimi için uygun şartları sağlamaktadır. Erik yaş olarak yenebileceği gibi kurutularak, komposto yapılarak ya da suyu çıkarılarak da kullanılabilir. Yeşil erik vücuda pek çok faydaları olan bir meyvedir. En basitinden inceleyecek olursak A, C ve B grubu vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir mineralleri açısından zengin bir meyvedir. Yeşil eriğin bizlere olan faydalarını sıralamak gerekirse.

-Erik insanda sakinleştirici etki yapar.

-Hazmı kolaylaştırır sindirime yardımcıdır.

-Erik romatizmaya iyi geldiği bilinmektedir.

-Kadınlarda adet dönemlerini düzenleyici etkisi vardır.

-Kadınlarda menopoz dönemlerinde östrojen hormonunun seviyesini dengede tutar.

-Erik damar sertleşmelerini engelleyici etkisi vardır.

-İnsan vücudunda yorgunluğu azaltır ve zindelik verir.

-Yüksek ateş içinde olanların ateşlerini düşürücü etkisi vardır.

-Kan oranını artırır.

-Kabızlığı önler idrar söktürür, hazmı kolaylaştırır.

-Böbrekler üzerinde olumlu etkileri vardır, vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını sağlar.

Görüldüğü üzere günlük hayatta gördüğümüz ve çoğu zaman da tükettiğimiz meyvelerin tat verme yada açlık bastırma dışında vücudumuza ne denli, faydaları olduğunu görmekteyiz. Bundan dolayıdır ki sebze ve meyveler ayıt edilmeksizin kullanılmalıdır. Her birinde farklı bir vitamin ve insan sağlığı adına fayda mevcuttur. Her sebze ve meyveyi lütfen sezonunda tüketelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle