neizm.com

Facebook’tan Canlı Yayın Yapma

Bilinmeyen yönleriyle sosyal medya dosyasını aralamaya devam ediyoruz. Şimdi ise sırada facebook canlı yayın yapma nasıl olur sorusunun cevaplarını arayacağız. Bizi takip etmeye devam edin.

Facebook Canlı Yayın Nedir

Facebook, bildiğiniz üzere geçtiğimiz aylarda canlı yayın özelliğini kullanıcılarına sundu. Uzun zamandır test aşamasında olan bu Canlı yayın özelliği, Periscope’un ciddi rakibi olabilecek nitelikte olabilecek Facebook bu özelliği ilerleyen zamanlarda daha da geliştirerek büyük ilgi toplayacağına inanıyoruz. Ancak bu hizmeti kullanmak için belirli şartlar vardır. Şu an için sadece mobil uygulama üzerinden canlı yayın yapılmaktadır, Facebook web sürümü üzerinden maalesef ki yayın yapılamamaktadır.

Geçtiğimiz aylarda Facebook’un canlı yayın özelliğini kullanmak için, onaylanmış bir sayfa, profil ve iOS cihaz şartı vardı. Şuan ise canlı yayın özelliği tüm kullanıcılara ve Android mobil cihazlarda da açılmış durumda.

Facebook üzerinden nasıl canlı yayın yapılır? Hangi uygulamalar veya araçlar gerekli? Kullanıcılar ne yapmalı? Tüm bu soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

 


 

Facebook üzerinden nasıl canlı yayın yapılır?

facebookta-canli-iaiin-nasil-iapilirs-700x300

Öncelikle akıllı telefonumuzda veya tabletimizde Facebook mobil uygulaması yüklü olmak zorundadır. Yüklü değil ise Android için Buraya, iOS için Buraya tıklayarak uygulamayı indirebilirsiniz. Windows Phone mobil cihazlarda ise canlı yayın hizmeti şuan için bulunmamaktadır. Umarız ilerleyen zamanlarda Windows Phone için de aynı hizmete vermeye başlarlar.

Facebook Uygulamayı açtıktan sonra Durum Güncelleme seçeneğine tıklayın. Alt kısımda Canlı Video Paylaş ve Kaydet butonu bulunmaktadır.

Bu butona dokunduktan sonra sizi Facebook canlı yayın ile ilgili kısa bir bilgilendirici not karşılayacaktır. Bu ekrandan Devam’a dokunarak ilerleyebilirsiniz.

Daha sonra “Canlı yayın videonu açıkla” kısmına yayın konunuz ile ilgili içeriği yazarak, hangi kitle ile paylaşacağınızı (Arkadaşlar, Herkese Açık) seçtikten sonra “Canlı Yayına Geç” butonuna dokunarak canlı yayınınıza başlayabilirsiniz.

r2-ios
Canlı yayın esnasında ön ve arka kameralar arasında istediğiniz gibi geçiş yapabilirsiniz. Canlı yayınınız bittiğinde ise Facebook duvarınızda normal bir videodan farksız olarak sabit kalmaktadır. Ve canlı yayın esnasında yapılan yorumlar, beğeniler aynı şekilde canlı yayın bittikten sonra da video altında kalmaya devam etmektedir. Bu özelliği ile Periscope’un yakın zamanda unutulacağı ve Facebook canlı yayınlarını artacak gibi gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle