neizm.com

Google ve Microsoft Apple’a Karşı

Çok yakında kendi akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarını üretmeye başlayacak olan Google ve Microsoft’un yapacağı çalışmaları göz önüne alınırsa, 2013’ün Apple açısından zorlu geçmesi bekleniyor. Her ne kadar söz konusu iki şirketin Apple kadar donanım kültürü olmadığı bilinse de Samsung, LG, HTC, Nokia gibi iş ortakları ile Microsoft ve Google’ın Apple’a karşı savaşlarında yalnız olmayacakları da gerçek. (Google geçtiğimiz yıllarda Motorola’nın telefon grubu Motorola Mobility’yi satın almıştı. Google tarafından üretilecek olan mobil cihazlar yine Google tarafından geliştirilen Android sistemi ile çalışacak).

Akıllı telefon ve tablet bilgisayar üretiminde ise Microsoft’un özellikle Samsung ve Nokia ile birlikte hareket etmeyi planladığı belirtiliyor. Samsung ve Nokia tarafından daha şimdiden üretilmeye başlanan Windows 8 ve Windows Phone 8 işletim sistemi tabanlı mobil cihazlar bunun en önemli kanıtı (ayrıca yine Samsung tarafından halihazırda üretilmekte olan Android işletim sistemi tabanlı Galaxy akıllı telefon ailesinin 2013’te de Apple’ın başını ağrıtmaya devam edeceği unutulmamalı). Bu gelişmelerin yanı sıra Microsoft’un kendi tasarladığı tablet bilgisayar Surface’i yine kendisinin üretmeyi planladığı belirtiliyor.

iOS Tahtını Android’e Bırakıyor

Apple’ın daha geçen yıla kadar Apple olmasını sağlayan efsanevi işletim sistemi iOS, tahtını 2012 itibarıyla, Android’e bırakmaya başladı (yukarı da belirtildiği gibi StatCounter pazar araştırma şirketi tarafından verilen bilgiye göre Ocak 2013 itibarıyla dünya piyasalarındaki mobil cihazların % 37’si Android ile çalışırken iOS ile çalışan cihazların toplam oranı artık ancak % 26’yı buluyor). Bu rakamlara henüz Windows 8 işletim sistemi tabanlı mobil cihazların dahil olmadığı da düşünüldüğünde bunun Apple açısından pek de iç açıcı bir gelişme olmadığı net bir şekilde ortaya çıkıyor. Peki, bu gelişmelere 2013’de Apple’ın cevabı ne olacak? Bu sorunun cevabını merakla bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle