neizm.com

Güneş Enerjili Cep Telefonu

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen mobil cihazların en büyük problemlerinden biri pil ömürleri. Medya oynatıcı, dijital kamera, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran, internet tarayıcı, mobil uygulama gibi özelliklerin eklendiği akıllı cihazların enerji ihtiyacı daha da yüksek. Güneş enerjisi kullanan cihazlar bu sorunun çözümü olabilir mi? Bir Fransız girişimi olan SunPartner şirketinin geliştirdiği kalınlığı 0,5 milimetreden daha ince olan şeffaf ve fotovoltaik özelliğe sahip malzeme, güneş ışığından ve yapay ışıktan enerji elde edebiliyor.

Güneş-Enerjili-Cep-Telefonu

Kendi kendini şarj eden güneş enerjili telefon fikri yeni değil. Fakat daha önce gerçekleştirilen uygulamalarda fotovoltaik güneş gözeleri cep telefonunun arkasına yerleştiriliyordu. Ancak bu, cihaz şarj olurken telefonun ekran üzerindeki özelliklerinin kullanılamaması anlamına geliyordu. Güneş gözelerini telefonun ön kısmına yerleştirmek ise daha zor. Çünkü günümüz telefonlarının ön yüzü tamamıyla ekrandan oluşuyor. Sun Partner’ın geliştirdiği fotovoltaik ve optik yüzey üretim aşamasında birleştiriliyor ve dokunmatik ekranın üzerine yerleştiriliyor. Şu an %90 şeffaflık sağlanmış durumda. Ancak şeffaflık arttıkça elde edilen enerji miktarı azalıyor. Bu teknoloji ile %70 şeffaflığa ulaşıldığında her santimetre başına 5,8 miliwatt enerji üretebiliyor. Şirket 2014’te ikinci nesil fotovoltaik malzemeler kullanarak, elde edilen enerji miktarını iki katına çıkarmak istiyor.

Şirketin pazarlama müdürü Matthieu DeBroca, bu teknoloji ile telefonun bütün enerji ihtiyacının karşılanamayacağını ancak pil ömründe %20’lik bir artış sağlayabildiklerini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle