neizm.com

Hapisten Çıkanlar İçin Yeni Düzene Alışmak Çok Zor

Hapiste kaldıkları yıllar boyunca teknolojik gelişimden uzak kalan mahkûmların bazıları bu yeni dünya düzenine uyum sağlamakta zorlanıyor. Bizler teknolojinin gelişimine adım adım şahitlik ettik, çıkan her yeni şeye zaman içinde alıştık ve hayatımızın bir parçası haline gelmesine izin verdik. Bugün internet, e-posta, cep telefonları, sosyal ağlar olmadan neredeyse adım atmıyoruz.

cezaevi hücreleri

Birçoğumuz için evde internetin kesilmesi, suların kesilmesinden daha can sıkıcı bir durum. Peki ya 1987’de hapse girseydiniz, 25 yıl boyunca elektronik daktiloya bile elinizi süremeseydiniz ve 2012 yılında kendinizi tamamen değişen bir dünyanın tam ortasında bulsaydınız?

Michael Santos işte öyle biri. Commodore 64’te teybe kafa ayarı yaptığımız, 200 Baud modem bulanın öpüp başına koyduğu yıllarda hapse girip fiber optik bağlantıların, akıllı telefonların, 1 milyar kişinin bağlanıp birbiriyle sohbet ettiği sosyal ağların, üç boyutlu modellenmiş film yıldızlarının olduğu bir dünyaya düşmüş. Sanki zaman makinesinden çıkmış gibi. Mashable’de yazdığı yazıda yeniden uyum sü- recini uzun uzun anlatıyor. Okumak için mashable. com/2013/03/14/michael-santos-prison-online adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tabii herkes uyum sağlama konusunda bu kadar başarılı değil. 80’lerde adam bıçaklamaktan hapse girip 26 yıl içerde kalan Randall Le Church, 2011 yılında tahliye olduktan sonra dünyanın bu yeni haline uyum sağlayamayınca gidip bir evi yakarak yeniden hapse dönmeyi tercih etmişti (bit.ly/prisonoftech). O da ilginç bir vaka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle