neizm.com

Hayvanlarda Tüy Dökme Sorununun Sebepleri ve Çözümü

Günümüzde evcil hayvan besleyen kişilerin en çok sıkıntı çektiği noktalardan bir tanesi de tüy dökme sorunudur. Tüy dökme sorunu tüm hayvanlarda genellikle iklim koşullarına göre adaptasyon göstermektedir. Örneğin bir hayvan kış aylarında vücut sıcaklığını ayarlayabilmek için uzun tüylere sahip olması gerekir. Ancak yaz ayları geldiğinde vücut ısısı artacağından kısa tüylere sahip olması gerekir. Bu yüzdende tüy dökmeye başlar. Hayvan tüyleri içerisinde zehirli toksinler bulundurur ve bu yüzden insan sağlığına çok zararlıdır. Hayvanlarının tüylerinde zehirli toksinlerini yok etmesi için mutlaka aşı yaptırılmalıdır. Aşı yaptırıldıktan sonra tüy dökmesinde bir problem olmayacaktır.

Ancak etraftaki tüylerden rahatsız olanlar içinde tüy dökme sorununu azaltacak bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazılarını söylemek gerekirse; öncelikle evcil hayvanınızı yıkadıktan sonra mutlaka tüylerini tarayın. Evcil hayvanınız için özel ve yumuşak bir fırça alıp kedinizi günlük olarak fırçalayınız. Böylelikle tüylerini bir kerede almış olursunuz. Bunların yanı sıra bazı doğal yasal ilaçları da evcil hayvanlarınız üzerinde kullanarak tüy dökme sorununu büyük bir oranlar azaltabilirsiniz. Ancak piyasadaki her ürüne güvenmeyiniz. Kedinizin beslenmesine de çok dikkat edin. Çünkü tüy dökmenin en temel sebeplerinden bir tanesi de beslenmedir. Eğer ki kedinizin enerji ve vitamin ihtiyaçlarını tam olarak sağlayamazsanız kediniz tüy dökme işlemini kontrol edemeyecektir ve aşırı bir tüy dökme problemi ortaya çıkacaktır. Bu yüzdende beslenmesini de iyice ayarlayınız. Tüm denilenleri yaptıktan bir süre sonra evcil hayvanınızın çok tüy dökemediğini rahatlıkla fark edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle