neizm.com

Her İnsan Bir Engelli Adayıdır

Bugün Dünya Engelliler Günü. Engelli vatandaşlarımızı anlamak için bugün kendimize engeller koymanın günü. Onların dünyasında yaşamanın günü. Unutmamamız gereken günlerden sadece bir tanesi Dünya Engelliler Günü. Ama sadece bir gün değil hergün anılması gereken bir gün esasında. Çünkü Engelli insanlar bir gün değil, hergün aramızdalar. Bizler ne kadar engelsiz ulaşabiliyorsak isteklerimize en az onlarında bu isteklere ulaşma hakları var. İşte bu ortak bilinç ile hareket ederek, engelli insanları da engelsiz bir dünya içerisine dahil etmemiz gerekiyor.

Bulunduğumuz çevreden başlayarak bu çalışmaların içerisinde olmamız gerekiyor. Örneğin tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalan bir insanımızın kaldırımlarda, alt ve üst geçitlerde… daha sayamayacağımız aklımıza gelemeyen her yerde yürüyüş yollarının olması gerekir. Bu çalışmalar sonradan yapılmakta ne yazıkki ülkemizde. Ama artık yeni kanunlar sayesinde işletmeler ve yollar yapılırken engelli vatandaşlarımızın da göz önünde bulundurulması sağlanıyor. Bunlar çok güzel olaylar. Ama ne yazıkki hali hazırda engelli vatandaşlarımızın zorlanacağı alanlarımızın sayısı ise oldukça fazla. İşte bunların da acil bir şekilde yapılması ve engelsiz bir yaşam sunması gerekiyor.

engelliler-gunu

Kamu ve özel sektör de çalışan engelli personel sayısı her geçen gün artmakta ve bu da millet olarak engelli vatandaşlarımıza verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin kamuda %3 oranında engelli memur bulunması gerekiyor. Bunu kanunlar söylüyor. Yine de sevindirici bir gelişme. Ama biz bunu yeterli bulmuyoruz.

Engelsiz bir dünya istiyoruz. Yollar, köprüler, geçitler, çalışma ortamları, marketler… daha bir çok yer hatta her yer engelsiz olsun istiyoruz. Çünkü biz benciliz. Çünkü biz her engelsiz insanın bir engelli adayı olduğunun farkındayız.

Değerli okurlar, bu gün ve yarın bir engelli insanın dünyasına girmeyi deneyin. Nasıl söylesem hani. Gözleri görmeyen bir insan düşünün ve yine de kendinize dikkat ederek, gözleriniz kapalı bir yerlere gitmeyi deneyin. Ara sıra açacaksınız tabiki. Ama bunu bir deneyin bu günlerde. Çünkü tekerlekli sandalyede gezmenizi isteyemem. Ama gözlerinizi kapatıp karanlık dünyanızda engelli insanlarımızla bir empati yapabilirsiniz.

Yapabileceğiniz en güzel davranış ise engelli bir insanımız ile güzel bir gün geçirmeniz olurdu. Çevrenizde böyle birileri varsa onlara zaman ayırmanız çok güzel olur.

Unutmayın ki: Her sağlıklı insan bir engelli adayıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle