neizm.com

iPhone Ekran Dönmesini Kapatma

iPhone telefonlarında mesaj yazarken veya fotoğraf bakarken telefonu yatay konuma getirdiğimizde ekranda dönüyordu. Özellikle yatarken mesajlaşanlar için bu pekte iyi bir özellik olmuyordu. Mesaj yazarken ekran yatay duruma geçmesi mesaj yazmayı zorlaştırıyor. Peki telefon yatay konuma geldiğinde ekran dönmesini nasıl kapatabiliriz. Bu özelliği kapatmak için telefonumuzdaki açık uygulamaları kapatmak için yaptığımız gibi orta tuşa iki kez basıyoruz ve ekran altında çıkan (açık uygulama varsa açık uygulamalar çıkar) bunu sağ doğru kaydırıyoruz. Kaydırdığımızda Müzik uygulaması ve kısayol tuşlarıyla yenileme şeklinde simgesi olan bir buton gelcek. Bu butona tıkladığımızda ortasında kilit ekranı çıkacak. Ana menüye döndüğümüzde telefonun sağ üst köşesinde de kilit işaretli simgeyi göreceğiz. Bu telefonumuzun ekran kayma özelliğini kapattığımızı gösteriyor.

Detaylı Anlatım Resimli

1) iPhone’da Düşey Tuş Kilidini aktif hale getirmek için öncelikle cihazın “Home” tuşuna hızlıca iki defa tıklayıp, en son kullandığımız uygulamaların listelendiği multitasking menüsünü açmamız gerekiyor.

iphone-ekran-donme-anlatim-1

Home tuşuna arka arkaya hızlıca tıklamayı başarabilirsek, aşağıdaki gibi multitasking menüsü açılıyor.


iphone-ekran-donme-anlatim-2

2) Ardından bu menüyü sağa doğru kaydırarak, iPod veya o an aktif olan müzik uygulamasının kontrol paneline ulaşıyoruz.


iphone-ekran-donme-anlatim-3

3) Bu yeni ekranın solunda da düşey tuş kilidi seçeneği yer alıyor.

  iphone-ekran-donme-anlatim-4

4)Bu seçeneğe tıklayarak, düşey yön kilidini aktif hale getirebiliyoruz.

iphone-ekran-donme-anlatim-5

Bu kilit devredeyken de hangi uygulamada olursak olalım, cihazı çevirdiğimizde ekran dönmüyor. (Uygulama desteklese bile)

  iphone-ekran-donme-anlatim-6

Bu sayede yatarak birşeyler okumak veya film izlemek çok daha rahat oluyor.

iphone-ekran-donme-anlatim-7

5) Bir de hazır yeri gelmişken fayda görüyorum. Düşey Yön Kilidi ekranını bir kere daha sağa kaydırdığımızda, bu sefer de ses kontrol seçeneği ekranı geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle