neizm.com

İşlemci Seçiminde İntel mi AMD mi?

“İşlemci markalarından hangisi daha iyidir?” üzerinde tartışmalar sürüyor. AMD veya Intel cevabı konusunda ortak bir yol bulmuş değil. Bu konuyla ilgili uzun soluklu anlaşmazlıklar söz konusu. Bu iki işlemci markasının farklı olma nedeni onların performansı ve teknik yapılarıdır. Bu nedenle, işlemci kıyaslaması yapılırken bu özelliklerine dikkat edilmesi gerekir.

İlk olarak, son birkaç yıldır sıralamada üst sıralamalara çıkan marka olan Intel, AMD atakları ile biraz pazarını kaptırmış gibi görünüyor. Ancak hala, özellikle ülkemizde, intel daha çok tercih edilmekte. Örneğin bir sitenin yaptığı araştırma sonuçlarına göre insanlarımızın büyük çoğunluğu Intel’i tercih ediyor.

Performans fiyat oranına baktığımızda ikisinin ayrışması başlıyor. İntel performans değerlendirmesi yapıldığında oldukça önde. Ancak fiyat olarak oldukça uçuk miktarlara çıkabiliyor. Bu nedenle elde edilen performans kullanıcılara çok pahalı gelebiliyor. Bunun yanında onlarca farklı uygulama çalıştıran bir bilgisayar ihtiyacınız varsa bunu AMD üzerinden ucuza mal edebilirsiniz. AMD firması 8 çekirdeğe kadar sizlere uygun fiyatlar sunuyor.

Mimari değişikliklere baktığımızda ise Intel işlemcilerin anakart soketlerine uyumluluk süresi AMD işlemcilerden daha kısa Bu nedenle herhangi bir İntel işlemci yükseltilmesi yaptığınızda anakart değiştirebilirsiniz. AMD işlemciler de bu durum farklıdır. Aşırı büyük değişiklikler dışında bile pek anakart değişimine gerek duymayan bu firma ileriyi düşünenler için ideal.

Bu gibi karşılaştırmalar uzayıp gider. Ancak şunu belirtmek gerek ki iki firmanın da artıları ve eksileri var. Hangisini seçeceğinizi ise sizin ihtiyaçlarınız belirliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle