neizm.com

Kalp Durmasında İlk Yardım

Vücutta kan dolaşımının sağlanamaması sonucu kalp durması meydana gelmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı takdirde öncelikli olarak hastanın kalbinin dinlenmesi gerekmektedir. Çünkü kalp durmasını anlayabilmenin en iyi yolu kalbin sesini dinlemektir. Aynı zamanda emin olabilmek için nabız da dinlenmelidir. Bu şekilde de kalbin durduğunu anlayabilirsiniz.

Kalp durması sorunun da ilk yardımı yapacak kişinin bu konuda uzman olması gerekmektedir. Çünkü yanlış bir işlem kişinin hayatına mal olabilir. Öncelikli olarak hastanın sırt üstü vaziyette düz bir zemin üzerine yatar pozisyonda uzatılması gerekmektedir. Hastanın rahat nefes alabilmesi için etrafının kalabalıktan arındırılması gerekmektedir. Daha sonra müdahalede bulunacak kişinin hastaya kalp masajı yapması uygun olacaktır.  Kalp masajının uygulanması yetişkinlere ve çocuklara göre değişiklik göstermektedir. Kalbi duran kişi kalp masajından sonra tekrar kalp atışları düzene girmemiş ise hastanın beyninde kalıcı hasarlar oluşmaya başlamıştır.

Bu nedenler ile hastaya yapılan bütün müdahalelere rağmen kalp cevap vermiyorsa hasta yerinden kımıldatılmadan sağlık ekiplerinin gelmesi beklenmelidir.

kalp masajı kalp durması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle