neizm.com

Kansızlığa Ne İyi Gelir

Kansızlık, sağlık açısından büyük bir tehlike arz edebilecek sorunların başında gelir. Yetişkin bireylerde ve çocuklarda rastlanılan kansızlık çok büyük problemlere neden olabilir. Kansızlığın belirtileri nelerdir? sorusuna yanıt verecek olursak, kansızlığın en belirgin belirtileri aşırı yorgunluk hissi, insanın kendini halsiz hissetmesi ve üşümedir. Ayrıca  ishal, kusma, burun kanaması gibi durumlarda kansızlığın belirtileri arasında yer alır. Tıp dilindeki adına anemi denilen kansızlığı önlemek için neler yapılabilir sizler için araştırdık.

Düzenli ve yeterli beslenmeme sonucu ortaya çıkan demir eksikliği kansızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Ayrıca B12 vitamini ve folik asitte kansızlığın yani aneminin nedenleri arasındadır. Kansızlık sorunu yaşayan insanlar ilaç yoluyla iyileşmeyi tercih etmeden önce doğal gıdalarla kansızlığı gidermeye çalışmalıdır. Zira birçok doğal yiyecekte kansızlığa iyi gelen besinler bulunmaktadır. Bu besinlerden önemlisi kırmızı ettir. Çünkü kırmızı ette oldukça fazla miktarda demir bulunur. Bu doğal gıdalar arasında demir bakımından oldukça zengin olan ıspanakta önemli bir yere sahiptir. Ancak ıspanakta bulunan demir değerinden yararlanabilmek için daha çok çiğ tüketilmeye özen gösterilmelidir. Kansızlığa neden olan eksikliklerden bir diğeri olan B12 vitaminini ise süt, yumurta ve balık gibi bu vitaminin kaynağı konumunda bulunan yiyeceklerden alabiliriz. Folik asit yönünden vücuttaki eksikliği gidermek içinse kuru baklagiller tam da ihtiyacımız olan besinlerdir.

Kansızlık problemini yaşayan bireyler kesinlikle çay, kahve, sigara, alkol ve koladan uzak durmalıdır. Çünkü bu yiyecek içecekler vücuttaki demir değerini azaltır. Kansızlığı gidermek amacıyla kan yapıcı olarak adlandırılan üzüm, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni, bal olabildiğince fazla tüketilmelidir. Eğer ki hasta bu tip önerilere rağmen kansızlık sorunu yaşamaya devam ediyorsa kesinlikle doktora görünmelidir. Bil hassa hamile olan kadınlar, kansızlık sorununa daha da fazla dikkat etmelidir. Çünkü gebelikte kansızlık çok sık görülürken bebeğinde gelişim bozukluğuna neden olmaktadır.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle