Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

sultansülayman.jpgOsmanlı Devletinde uzun yıllar Tahta görev alan ve hayatı hakkında en çok bilgiye sahip olunan “Padişahtır.” Sultan Süleyman, Osmanlı adına öylesine büyük görevlerde yer almıştır ki, Tahta bulunduğu zamanlarda harika işler yapmıştır. Toprakların genişlemesi, yeni yerlerin alınması ve birçok yabancı kuvvetin Osmanlıya bağımlı hale gelmesini sağlayan Padişahtır. 46 Yıl gibi uzun bir zaman diliminde Tahta duran Padişah Sultan Süleyman, getirdiği yenilikler ve tam bir lider oluşuyla dikkatleri üzerine çekmiştir. Günümüzde de kendisi hakkında Tarihi Araştırmalar çok geniş çapta yapılmaktadır.

Sultan Süleyman 1495 Yılında “Trabzon da” hayata gelmiştir. Babası tarihi olarak önemi çok yüksek olan ” Yavuz Sultan Selimdir.” Liderlik ve savaşma ruhunu kazanmasında babasının etkisi zaten çok fazladır. Annesi ise “Ayşe Hafza Sultandır.” Araştırmalara ve kaynaklara göre 10 kız kardeşi olan Sultan Süleyman’ın, 3 erkek kardeşi de çok küçük yaşlarda hakkın rahmetine kavuşmuşlardır. Tarihler 1520’i gösterdiğin henüz 25 Yaşında olan Sultan Süleyman Tahta çıkmayı başarmıştır. Tahta geldiği dönemlerde çalkantılı bir Osmanlı dönemi vardı.

Aldığı Eğitim temeli de Padişah olmasında büyük bir etkendi. Sadece savaş stratejisi değil, eğitim hayatındaki başarıları sayesinde zeki tavrını ortaya her daim koymuştur. 46 Yıl Tahta kalarak ” En uzun Tahta kalan Padişah” Unvanına sahiptir. Onun döneminde Osmanlı ” 3 Kıta” birden seferler yapmakta ve topraklarla beraber Nüfus oranında da büyük değişimler olmaktaydı. Yüz ölçümü ” 14.893.00 km2 ” olarak gelişim göstermiştir. Nüfusa baktığımız zaman “110 Milyon” artış göstererek en çok artış olan dönem olmaktaydı. Sultan Süleyman sayesinde harika gelişimler kendini göstermiş ve bu sayede şuan günümüzdeki toprak bolluğumuz elbette bu dönemlere bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir