neizm.com

Kıbrıs Geleneksel El Sanatı “Sesta”

Kuzey Kıbrıs‘a özgü “Sesta“, buğday saplarının çeşitli renklerde kök boyalarla boyandıktan sonra, örülmesiyle yapılan yöresel bir el sanatıdır. Kuzey Kıbrıs’ın simgelerinden biri olan sepet örme; rengi, deseni ve örgüsü ile dikkat çekmektedir. Dekoratif bir süs eşyası olmasının yanı sıra, günlük hayatta, kutu, tepsi, sini, ekmeklik, kuruyemişlik olarak da kullanılır. Kıbrıs’ta geleneksel bir meslek olan kamış (kalem) örmeciliği 35-40 yıl öncesine kadar çok yaygındı. Narenciye bahçelerinin bol olduğu güzel Ada’da köylüler mahsüllerini örülen sepetlerde taşırlardı. Teknolojinin, dolayısıyla plastiğin egemenliğini kurmasıyla eski elişi, göz nuru eserler değerini yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Ada’da pek çok şey için festival düzenlenirken, bu mesleği sürdürenler köklü bir kültür öğesi olan kamış örmeciliği için de özel bir festival olması gerektiğini savunuyorlar. Tarihi yerleri gezerken pek çok eski evde örülmüş sepet, tepsi, küfe hatta binaların tavanlarında bile örülen hasırları görmek mümkündür. Mayıs ayında biçilen buğdaylar demet haline getirildikten sonra kök veya kumaş boyası ile boyanıp kurutulur. Kuruyan saplar “biz” adı verilen tornavidaya benzeyen çelik bir şiş yardımıyla kuru otlar üzerine örtülür. Sestalar için “ciberunda” adı verilen özel buğday sapları kullanılır.

Özellikle sepet örme konusunda Kıbrıs’ın Serdarlı Köyü en bilinen köydür. Sepetler, Kıbrıs’a gelen turistlerin ilgisini çeken hediyelik eşyalar arasında yerini almaktadır.

İşte bazı Sesta örnekleri şu şekildedir.

Kıbrıs Elişi Sele ve Sepet  Kıbrıs Sesta Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle