neizm.com

Kıbrıs’ta Cep Telefonları Ucuz mu?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde cep telefonu fiyatları Türkiye’ye göre kıyasla daha ucuzdur. Birçok kişi ülkemize Kıbrıs’ta cep telefonu getirmektedir. Kıbrıs’a geliş-gidişlerde pasaport gereklili olmadığından dolayı tatil veya eğitim için yavru vatana giden birçok Türk vatandaşı buradan telefon getirmektedir. Kıbrıs’ta satılan cep telefonları yabancı ülkelerden daha az vergi ödenerek alındığı için Türkiye fiyatlarına göre burada cep telefonları daha ucuza satılmaktadır. Fakat KKTC’den Türkiye’ye getirilen cep telefonlarının kayıt ettirilmesi gerekmektedir.

Kıbrısla Türkiye arasında cep telefon fiyatları karşılaştırıldığında ortalama olarak 400 TL gibi bir rakamla cep telefonları Kıbrısta daha ucuza satılmaktadır. Ancak Kıbrıs’tan alınan bir cep telefonunun Türkiye’de kullanılabilmesi için kayıt ettirmek gerekmektedir. Bundan önceki yıllarda buradan getirilen telefonların IMEI numaraları kırdırabiliyordu ancak yeni çıkan akıllı telefonlarla birlikte artık bu işlem yapılamamakta. Kayıtsız bir telefonu kayıt ettirmek içinde 131,50 TL vergi ücreti ödemek zorundasınız. Kıbrıs ve Gürcistan gibi giriş ve çıkışlarda pasaport gerekmeyen nüfus cüzdanı ile girip çıkabildiğiniz ülkelerden getirdiğiniz telefonları pasaport olmadan da kayıt ettirmeniz mümkün. Örneğin; Kıbrıs’tan iPhone 6 aldınız, bu telefonu Türkiye’de kullanabilmek için kayıt ettirmeniz gerekiyor. Bu kayıt için öncelikle 131,50 TL vergi dairesine İMEİ numaranızı söyleyerek yatırıyorsunuz. Kayıt için pasaportunuz yoksa Kıbrıs’a giriş çıkış yaptığınız kağıdı kullanabilirsiniz.

Kıbrıs’ta telefon getirip kayıt ettirmek isteyen ancak nasıl yapılır bilmeyenler varsa yorum atarlarsa yardımcı olabiliriz.

 

fake taxi

fake taxi

1 Comment

  1. BEN KIBRISTAN TELEFON GETİRMEK İSTİYORUM BUNUNLA İLGİLİ GÜVENLİ BİR SİTE VARSA LİNK OLARAK ATARMISINIZ..
    ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle