neizm.com

Kredi Borcu Nasıl Taksitlendirilir

Kredi faiz oranları ile ilgili her geçen gün yeni bir reklam karşımıza çıkıyor. Bazı bankalar kredi faiz oranlarını düşürürken ekstra olarak yeni gider kalemleri ortaya çıkarmaktan çekinmiyorlar. Geçtiğimiz gün 0.5 puanlık fark olan iki bankadan aynı rakam için fiyat aldığımda ortalama olarak aynı borçlanma ile karşılaştığımı gördüm. Sebebini sorduğumda ise bir takım anlayamayacağım giderler öne sürerek bunun normal olduğundan bahsedildi. Peki ama mevcut kredi borcu nasıl taksitlendirilir? Bu sorunun cevabını birlikte arayalım.

Taksitli Borcu Taksitlendirmek Mümkün mü

Bu aslında bir nevi yapılandırma olarak bilinen bir durumdur. Kredi borcunuz belli bir süre için bankya borçlandığınız, karşılığında para aldığınız bir ödeme yöntemidir. Genellikle 12 – 24 – 36 – 48 ve 60 ay şeklinde vadelendirildiği gibi 2- 60 ay arasında da taksitlendirilebilir.

Örneğin sizin kredi borcunuzu 48 aylığına çektiğinizi ve geçen süre içerisinde daha ekonomik taksit aralığına sahip kredilerin ortaya çıktığını düşünelim. İki seçeneğiniz bulunmaktadır. Öncelikle kendi bankanız üzerinden mevcut kredinizi yapılandırmasını talep edebilirsiniz. Bu durum en çok karşılaşılan yöntemdir. Bir diğer yöntem ise daha cazip borçlanma sunan başka bir bankaya başvurmaktır.

Kredi Çektiğiniz Bankadan Yapılandırmak

Bu işlem için bankanız ile iletişime geçmeniz yeterli olacaktır. Kaç taksitinizin kaldığını ve ödeme alışkanlıklarınızı göz önüne alarak bankanız size uygun bir seçenek sunacaktır. Genellikle daha az taksitli ve daha uygun faiz oranından değerlendirme yapılabildiği gibi vade sayısını artırıp ödenecek tutarı düşürmek gibi bir seçenekten de yararlanabilirsiniz.

Başka Banka Aracılığıyla Yapılandırmak Mümkün

Bu durumda çok sık karşılaşılan bir taksitlendirme imkanı olarak ön plana çıkar. Öncelikle sizin bir gününüzü banka banka dolaşarak en uygun faizi veren banka arayışında olmanız önerilmektedir. Tabi ki uygun olan faizi veren bankayı bulmak için zamana ihtiyacınız olduğu gibi iyi bir ödeme alışkanlığı da aranır. Eğer daha önce ki bankanızda kredi ödemelerinizi zamanında yapmadıysanız ekonomik olarak sizi zorlayacak önerilerle karşınıza çıkabilmektedirler.

Bankaya Gidin ve İhtiyacınızı Dile Getirin

Genellikle bankalar bu konuda yeni müşteriler kazanmak amacıyla bir takım ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak taksitlendirme teklifinde bulunurlar. A bankasına girip 40.000 TL toplam kredi borcum var ve faiz oranı 1.58 sizden bu borcumu kapatmak için teklif almak istiyorum dediğinizde uygun fiyat aralığından bir teklif sunulacaktır. Bu da ekonomik olarak mevcut borcunuz ile yeni bankaya borcunuz arasında uygunluk konusunda bir takım farklılıklar ortaya çıkarabilir.

Toplam Ödeyeceğiniz Tutara Dikkat Edin

Bu tarz konular ön plana çıktığında genellikle kişiler aylık ödeyecekleri tutara bakmaktadır. Oysa ki asıl dikkat edilmesi gereken konu başlığı toplamda ödeyeceğiniz geri ödeme tutarıdır. Bankalar taksit sayısını artırarak müşterilerinin daha rahat bir ödeme planı ile karşılaşmalarına olanak tanırlar. Oysa ki toplam süre bazında bu durum başka sıkıntıların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir.

Bir Bilenden Destek Alın

Bu konular ön plana çıktığında bir bilenden destek alınması son derece önemli olabilir. Ödeme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve mantıklı bir şekilde ödemelerden yararlanılması için bir uzmandan destek alabilirsiniz. Özellikle bankaların sunduğu kredi faiz oranlarının günden güne değerlendirildiği pek çok farklı ödeme seçeneği ortaya çıkar. Bunlar arasından uygun gördüğünüz bir tanesine göz atmayı deneyebilirsiniz. Zaman içerisinde pek çok farklı seçeneğin ortaya çıktığını da özellikle belirtmekte fayda vardır.

Ne Yapmalı – Ne Yapmamalı

Kredi çektiğiniz oranı iyi not etmeniz gerekmektedir. Bankanızın sizden aldığı başka bir gider kalemi olup olmadığını da iyi takip edin. Bu gibi durumlarda kredi çekip kenara çekilmek sadece zarar etmenizi sağlayacaktır. Bu gibi durumların mantıklı bir şekilde değerlendirilmesi uzun vadede sizin rahat etmenizi sağlayacak önemli bir etmen olarak ön plana çıkar. Bu gibi durumları mantıklı bir şekilde değerlendirmeyi unutmayın. Sonunda kazanan siz olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle