neizm.com

Kul Hakkı Nedir?

kul hakkı- nedir

Dinimizde bazı şeyler yasak olduğu gibi, işlendiği zaman Allah katında çok büyük günahları vardır. Bunun için biz Müslümanlara düşen görev çok dikkatli olmaktır.Kul Hakkı dinimizde kesinlikle yasaklanan ve bu şekilde bir günaha girildiği zaman günahın ne kadar arttığı da bilinir. Bütün bunların bilinmesine rağmen, yine de insanlar çoğu zaman hiç düşünmeden bir diğer Müslüman kardeşinin hakkını alabiliyor. Böylesine ağır ve Allah katında affı asla olmayan bir günahtan kaçınılması gerekmektedir.

kul hakkı- nedir    Kul Hakkı Nedir? sorusunun cevabını öncelikle insanların çok iyi anlaması gerekmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, ” Hak” bir başkasına ait olan her türlü şeyi izinsiz ve günah bir şekilde elde etmektedir. Böylesine kötü bir duruma düşmek oldukça çok günahı getirmektedir. Kuran da belirtilen hadisler de Kul hakkının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. “Kul hakkı olanlar Cennete giremez” sözü bile insanları bu günahtan bir türlü geri alamamaktadır. Ancak unutulmalıdır ki, alınan her hak yarın size kötülük olarak geri dönecektir.

Kul Hakkı olarak bir insan hakkında kötü söz, iftira, ağır yalanlar söyleme gibi çok kötü alışkanlıklar direk olarak kul hakkı içine girmektedir. Allah bizleri bu dünyada çok daha iyi yaşayalım ve günahlardan uzak duralım diye tutmaktadır. Bizler bu konuda daha bilinçli olmalı ve asla başkasının değerlerine el uzatmamalıyız. Bize ait olmayan bir şeyi istemek de kul hakkına girer. Hırsızlık yaparak bir Müslüman kardeşini zor durumda bırakma da çok büyük bir Kul hakkıdır. Bunları iyi düşünerek, sadece bu hayat için değil, diğer taraf için çalışmamak gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle