neizm.com

Mobil İnterneti Tasarruflu Kullanmak İçin Neler Yapılmalı?

Bildiğiniz üzere GSM operatörlerinin sunduğu internet hizmetleri çok pahalı olması sebebiyle normal fiyatlı tarifeler kullanıyoruz. Haliyle interneti düşük kotalı kullanıyoruz. Bu nedenle kotayı tasarruflu kullanmak bizim için çok değerlidir. Bu yazımızda sizlere mobil verinizi nasıl daha tasarruflu bir şekilde kullanacağınızı maddeler halinde anlatacağız.

1.Google Play otomatik güncellemelerinizi kapatın.

google_play_indir_kurulum_hesap_acma_google_play_store_apk_guncellemesi_indir_hesap_ekle_h1078

Otomatik güncellemeleri kapatmadığınız takdirde telefonunuzda bulunan tüm uygulamaların yeni versiyonları yayınlandığında telefonunuz otomatik olarak o uygulamayı indirecektir. Otomatik güncellemeyi kapatmak 3G/4,5G mobil verinizin korunmasını sağlayacaktır. Bunun için Google Play uygulamasından Ayarlar’a girin. ‘Uygulamaları Otomatik Güncelle’ye dokunun. Buradan hiçbir zaman güncelleme veya Sadece Wi-Fi üzerinden güncelle seçeneklerinden birini seçebilirsiniz

 

2. Mobil Tarayıcınızı iyi seçin. 240820151229463526332

Mobil tarayıcının önemi büyüktür. Bazı tarayıcılar resimleri ve videoları senkronize ederek telefonunuzun çözünürlüğüne en uygun şekilde size sunmaktadır. Resimler ve videolar kota düşmanı olması nedeniyle resimlerin uygun şekilde küçültülmesi kotanızın yararına olacaktır.

 

3. Google chrome veri tasarrufu özelliğini açın.

google-chrome-android

Google Chrome mobil uygulamasının ayarlarından ‘Veri Tasarrufu’ kısmından aktifleştirin. Bu sizin internet kullanımınızda gözle görülür bir değişiklik olmazken ağ trafiğinizi oldukça rahatlatır. Bu sayede mobil kotanızı rahatlatabilirsiniz.

 

4. GPS modunu kapalı tutun.

Mobile-Phone-GPS-Apps_700_600_4AIWW

Her ne kadar fazla veri tüketmese de az kotalı paket kullanıyor iseniz her MB sizin için çok değerli olabilir. Bu nedenle GPS’i kapalı bulundurmanız lehinize olacaktır.

 

5. Uygulamaların çevrimdışı modu var ise açın.

Offline_Mode+-+iPad

Bazı uygulamalarda (örn. Spotify) mobil internet kullanımını minimize etmek için çevrimdışı mod vardır. Bu mod ile wifi üzerinden telefonunuza indirdiğiniz verileri daha sonraki zamanlarda mobil veri açıkken veya internetinizin bulunmadığı yerlerde rahat bir şekilde veri tüketmeden kullanabilirsiniz.

 

6. Mobil veri kullanımına sınır koyun.

66upV

Telefonunuzdaki bazı uygulamalar arka planda sizden habersiz veri tüketebilir. Veri sınırlaması koymak için telefonunuzun ayarlar menüsünden ‘Veri Kullanımı’nı seçin. Buradan ‘Arka Plan Verilerini Sınırla‘ (Telefon modeline göre farklılık olabilir) işaretleyin. Kotanız için bir üst sınır koyarak daha fazla kullanımın önüne geçebilirsiniz. Bu sayede haberiniz olmadan kotayı aşıp, kabarık fatura ödemek durumunda kalmazsınız.

Bu listelediğimiz maddeleri uyguladığınız takdirde mobil kotanız size daha uzun süre yetecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle