neizm.com

Netbook’lar Artık Üretilmeyecek

Bilgisayar üreticisi Asus, 2007 yılında “netbook” adını verdiği yeni ürün sınıfını duyurana kadar kimse küçük ve hafif taşınabilir bilgisayarların bu kadar ucuza satılabileceğine ihtimal vermiyordu. Normal dizüstü bilgisayarlara kıyasla daha küçük  daha düşük performanslı olmalarına rağmen internette dolaşma, metin düzenleme, mesajlaşma gibi temel ihtiyaçların üstesinden gelebilen, ağırlığı 1 kilo civarında olan bu ekonomik cihazlar bir anda tüketicilerin ilgi odağı olmuştu. PC endüstrisi, pazarı genişletmek için ihtiyaç duyduğu yeni yaklaşımı bulmuş gibi görünüyordu.

Ancak işler ilk günkü gibi gitmedi. Önce netbook sınıfı cihazların kar marjının daha yüksek olduğu klasik dizüstü bilgisayar pazar payını etkilememesi için ekran büyüklüğü ve donanımla ilgili bazı sınırlamalar getirildi. Ardından 2010 yılında tabletlerin yaygınlaşması ve geçtiğimiz yıl “ultrabook” adı verilen yüksek performanslı ince dizüstü bilgisayarların ortaya çıkışıyla tüketicilerin ilgisi bu yönlere doğru kaymaya başladı. Satışların giderek azalmasıyla birlikte üreticiler de birer birer netbook pazarından çıkmaya başladıklarını duyurdu. Sadece bu yeni sınıfın yaratıcısı olan Asus ve bir de Acer ısrarla netbook üretmeyi sürdürüyordu. Ama sonunda onlar da havlu attı ve 2013 yılından itibaren netbook sınıfı cihazların üretimine son verdiklerini açıkladılar.

Bu arada konu vedalardan açılmışken, Sony’nin ilk kez Mart 2000’de Japonya’da duyurduğu ve bugüne dek 150 milyon adet satılan PlayStation 2 konsolunun üretimine son verildiğini de not düşelim.

netbooklar tarih oluyor

Daha fazla teknoloji haberleri için Teknoloji kategorimize bakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle