neizm.com

Pilot Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Günümüzde insanlar bir şekilde uçaklara ilgi duyar ve bu nedenle pilot olmak ister. Ancak çoğu kişi nasıl pilot olunur, pilot olmak için ne yapılır, hangi okula gidilir, hangi bölümden mezun olmak gerekir bilmez. Bizde bu yazımızda pilot olmak, havacılıkta kariyer yapmak isteyenler için pilot olmak için neler gerekir onlardan bahsedeceğiz. İlerde yüksek maaşlı bir işte çalışmak isteyenler için ideal bir seçim olan pilotluk ne yazık ki kolay bir meslek değildir. Hatta ülkemizde pilot olmak için eğitim alabileceğiniz bir devlet üniversitesi de yoktur.

Bazı özel eğitimkurumlarının verdiği eğitimin yanında ülkemizde havacılık eğitimininakademik olarak verildiği tek üniversite Türk Hava Kurumu Üniversitesi. Ankara’daki üniversitenin pilotaj lisans öğreniminin hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere beş yılda 100000 ABD Doları gibi bir maliyeti var. Farklı bir bölümden mezun olup havacılık alanında yüksek lisans yapmak isteyen bir kişinin İzmir Yüksekokulu’nda alacağı eğitimintoplam maliyeti de aynı ücrete denk geliyor.

Özel eğitim kurumlarında bu miktar daha da artıyor. Havayolu şirketlerinin kendi bünyesinde pilot yetiştirmek için kurduğu eğitim kurumlarında yıllık ücretler 120-150000 dolar arasında değişiyor.

Yani pilot olmak isteyenler büyük meblağları gözden çıkarmak zorunda. Fakat işe yerleşmeoranlarına bakınca bu ücretin ileride sahip olacağınız mesleğe değeceğini düşünüyoruz. Çünkü THK Üniversitesi Rektörü’nün yaptığı açıklamaya göre ilk mezunlarını veren üniversite öğrencilerinin yüzde doksanı işe yerleşti. Pilotaj bölümünden mezun olanların tamamı iş sahibi oldu. diğer alanlardan mezun olanlarsa ya çalışmamayı tercih etti, ya dayüksek lisans alanına yöneldi. Onların da ileride iş bulacağını düşünürsek sadece pilotaj alanında değil, diğer bütün havacılık bölümlerinden mezun olanların işsiz kalmayacağı aşikar.

THK Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversitelerinde bursluluk oranının yüzde altmış altı olduğunu söyledi. Henüz dört yıllık bir üniversite olmasına rağmen başvurununçok yoğun olduğunu ve bu dört yıl içinde 900’den fazla öğrencinin üniversitede eğitimgördüğünü söyledi.

Geçmiş yıllarda pilotluk eğitimine kız öğrencilerden talebin çok olmadığı, ancak bu yıl itibarıyla kız öğrenci sayısında gözle görülür bir artış olduğu gözlendi. 2012 yılında üniversitede öğrenim göre 964 öğrencinin 247’si kız öğrencilerden oluşuyor. Pilotaj bölümünde 121 öğrenciden 11’i kadın.

Üniversitenin Havacılık ve Uzay Bilimleri Enstitüsü’nde öğrenim ücreti yıllık 110000 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle