neizm.com

Rafting Nedir? Rafting Sporu Nasıl Yapılır?

Rafting, raft adı verilen botlarla, tepesi yüksek nehirlerde yapılan bir spordur. Raftingde temel kural, içinde bulunduğunuz botu devirmeden, kürekle yönlendirip kayalar ve engeller arasından geçmektir. Rafting, takım sporudur ve 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılır.

Rafting herhangi bir kondisyon ve beceri gerektirmez. Fakat akışı hızlı olan nehirlerde kontrolü sağlamak zordur. Bu yüzden rafting zorluk derecelerine göre numaralandırılır. Her ne kadar can yeleği takmak mecburi olsa da bu spor azgın sularda yapıldığı için katılımcıların yüzme bilmesi çok önemlidir. Rafting yapacağınız nehri tanımıyorsanız mutlaka bir rehber size eşlik etmelidir. Rafting her mevsim yapılabilir. Fakat kış aylarında su seviyeleri değiştiği için parkurlar biraz daha zorlaşır.

rafting

Rafting için gerekli malzemeleriniz olduğu sürece ve gerekli güvenlik önlemlerini aldıysanız, bu spor tehlikeli bir spor olmaktan çıkıp zevkli, adrenali bol bir eğlenceye dönüşmektedir. Rafting sporu için kullanmanız gereken malzemeler; can yeleği, kask, ayakkabı, kurtarma ipi, ve flip rop’tur. Flip rop, devrilen ipi kurtarmak için kullanılan ipe verilen addır. Bu sporda nehirler zorluk derecesine göre altı dereceye ayrılırlar. 1. derece en kolay parkurları, 6. derece ise en zor parkurları belirtir. 6. derecede sular metrelerce yukarıdan dökülür, kayalık engeller oldukça yoğundur.

Raftingde amaç, suyun akışına ayak uydurmaktır. Herhangi bir devrilme söz konusu olduğunda asla panik yapmamak gerekir. Engelleri geçerken nehrin akış hızına ve yönüne dikkat edilmelidir. Nehrin akış hızından dolayı suda türbülanslar, dalgalar, köpüklü görüntüler görmek mümkündür. Bu bölgelere “Rapid” adı verilir.

Dünyanın pek çok yerinde yapılan bu spor için Türkiye’de de elverişli akarsular bulunmaktadır. Dalaman Çayı, Melen Çayı, Manavgat Çayı, Maçka, Fırtına Deresi, Çoruh Nehri Türkiye’de Rafting sporuna uygun olan bazı yerlerdir. Eğer benim sporum rafting diyorsanız hemen bir tura katılın ve derin sulara hızlı bir giriş yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle