neizm.com

Renkleri Nasıl Görürüz?

Renkler hayatımızda önemli yer tutar. Doğanın güzelliklerini bin bir çeşit renklerle izleriz. Sevdiğimiz  ve özellikle giysi alırken seçtiğimiz takipçi satın al renkler vardır. Peki renkleri nasıl gördüğümüzü hiç merak ettiniz mi? 1672 yılında prizmalarla deneyler yapan İsaac Newton büyük bir keşif yaptı: sıradan “beyaz” ışığın, gerçekte birçok farklı dalga boyundaki ışık ışınlarından birleşmesinden oluştuğunu gözlemledi.

renkleri nasıl görürüz

Nesnelerin belli renklerde görülmesinin nedeni, belli dalga boylarındaki ışığın ötekilere göre daha fazla yansıtmasıdır. Örneğin, kırmızı bir elmanın kırmızı olması, görünür ışık tayfı üzerinde kırmızıya denk gelen ışınları yansıtmasından kaynaklanır. Ve Newton’un bu keşfinden beri fizikçiler, “renkler yoktur, sadece dalga instagram takipçi satın al boylar vardır. Ancak insanlar, bir milyona yakın renk tonunu ayırt edebilir.” demiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle