Serbest Kıyafet Uygulamasının Avantajları ve Dezavantajları

Türkiye’nin gündeminde sıkça konuşulan ve şu günlerde uygulanmaya başlayan serbest kıyafet uygulaması birçok kez eleştirilere maruz kalmıştı. Birçok kişi Türkiye’nin etnik yapısının bu uygulamaya uygun olmadığını ve ülkemizde birçok fakir öğrencinin bulunduğu belirterek, bunun eğitimlerini olumsuz etkileyeceği yönünde yorumlamalarda bulunmuştu. Ancak tüm bu eleştirilere rağmen serbest kıyafet uygulaması sisteme girmiştir. Peki bu serbest kıyafet uygulamasının avantajları nelerdir? Diye soracak olursanız;

* Öğrencilerin daha rahat bir şekilde eğitim görmesine yol açacaktır.

* Öğrencilerin ortama daha uygun bir şekilde ayak uydurmasında ve ders dinlerken en verimli halinde bulunmasına katkıda bulunacaktır.

* Ateş pahası olan okul kıyafetlerinin maddi sıkıntısı ortadan kalkarak birçok ailenin sıkıntıları giderilmiş olacaktır.

* Öğrenciler kirlenen okul elbiseleri veya sürekli aynı giysi giymenin verdiği rahatsızlıktan kurtulacaktır. Bu gibi sorunları daha az kafasına takarak derslerine yoğunlaşabilecektir.

Dezavantajları;

* Öğrenciler arasında marka tartışmaları ve marka yarışı gibi sorunlar çıkacaktır.

* Öğrenciler arasında fakir-zengin gibi yorumlamalara yol açabilecektir.

* Öğrencilerde günlük giysi seçme sıkıntısı ortaya çıkacaktır.

* Arkadaşlar arasında dışlanma, alay edilme ve bu gibi sıkıntıların yaşanabilme riski daha da artacağından öğrencilerin psikolojileri bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir