neizm.com

Serum Nasıl Takılır

Hastalıklarda, kaza veya ameliyat gibi durumlarda vücudun ihtiyacı olduğu sıvıları sağlamak için damar yoluyla kan dolaşımına aktarılır. Sizde serum nasıl takılır, hangi durumlarda serum takılır gibi sorulara cevap arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Öncelikle bilgi verecek olursak serum sadece koldan takılmaz. Kolda uygun bir toplardamar bulunamadığında bacağa da takılabilir. Ancak bacaklardaki toplardamarların tıkanması ve iltihaplanması daha kolay olduğu için, genellikle kollardaki, damarlar yeğlenir. Kolda ise, dirsek bölgesindeki toplardamarlara değil, önkoldakilere takılır, çünkü serumun damara gitmesini sağlayan iğne ya da kateter, eklem bölgesine yerleştirilirse kıvrılır, hattâ kırılabilir. Bebeklerde ise serum takarken genellikle saçlı derideki ya da bacaktaki toplardamarlardan yararlanılır.

Serum Takılırken Gerekli Malzemelerserum nasıl takılır

  • İntraket
  • Pamuk
  • Etil Alkol
  • Takılacak Serum
  • Serum Seti
  • Flaster

Serum Nasıl Takılır

Hasta oturur konumdayken uygun damar seçilir. Pamuk üzerine yeterli derecede alkol dökülür ve damar üzerine yukardak aşağıya tek hamle ile sürülür. Damarın belirginleşmesi sağlanır. Bunun için hastaya elinin yumruk yapması söylenir. İntraket açılır. Damara 45 derecelik açı ile girilir mandren çekilerek kan gelip gelmediği tespit edilir. Kan geliyorsa damardadır. Flasterle intraket tespit edilir. Emin olduktan sonra hazırlanan serum çekilen mandrenin yerine takılır. Serum gitmesi gereken miktarda açılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle