Tatillerde Meslek Kazanmak

Eğitim sistemimiz 12 yıllık sisteme geçtikten sonra iş dünyası büyük bir şok yaşamaya başladı. İş dünyası artık mesleki anlamda yetişmiş eleman bulmakta zorlanmaya başladı. Bunun temel nedeni artık gençlerimizin lise yıllarına kadar okul sıralarında kalmak zorunda kalmasıdır.

5-3-3 sistemi meslek kazanımı için en ideal eğitim sistemiydi. Bugün birçok işin erbabı usta bu sistem döneminde yetişmiştir. Bir öğrenci 5.sınıfa kadar okuyup okuyamayacağı ile ilgili sinyal verir. Bunu gören veli ve öğrenci mesleki kaderini erkenden belirlerdir. 11-12 yaşlarında çıraklığa başlayan öğrenciler 18 yaşına gelinceye kadar mesleğin tüm ince ayrıntılarını öğrenmiş olurdu.

Bireyin bir işi yapmaya en yatkın olduğu dönem 13-17 yaşları arasıdır. Bu dönem lise yıllarına denk gelmektedir. 17 yaşından sonra gelişimsel olarak ergenlik dönemine denk gelmektedir. Ergenlik döneminde bireyin elleri ve ayakları orantısız bir biçimde uzar. Bu uzamalar ergenlerde sakarlığa neden olur. İnce kas hareketlerini bu dönemde birey ustaca yapamaz. Bu yüzden bu dönem öğrenme ve iş yapabilme açısından gelişimin en kısır dönemlerinden birisidir.

İlköğretim öğrenci velisi olarak bir eğitmen olarak size bireyin mesleki kazanımı ile ilgili şu tavsiyelerde bulunmak isterim.

1-Yaz tatilinde mutlaka çocuğunuzu meslek kazanabileceği bir işe verin. Çocuğunuz ileride okuyamasa bile en azından elinde bir mesleği olur.

2-Çocuğunuza meslek seçim konusunda rehber ve yardımcı olun. Onun seçimlerine saygı duyun. Kesinlikle çocuğunuzun meslek seçimine müdahale etmeyin. Sizin kararlarınız değil onun seçimleri birinci önceliğiniz olsun.

3-Okumak istemeyen çocuğunuzu zorlamayın. Zorla okuma olmaz zaten. Okumak isteyen bireyin içinde okuma ateşi olması gerekir. Bu ateş içeriden yanar. Dışarıdan sizin zorlamanızla o ateş yanmışsa ancak söner.

4-Meslek seçim konusunda mutlaka uzman desteği almalısınız. Meslekleri araştırma konusunda üzerinize düşeni yapmalısınız. Çocuğunuza alternatif sunup seçimi ona bırakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir