neizm.com

Teleskopu Kim İcat Etti

teleskop-İcadı

Teleskop insanların gökyüzündeki manzarasını daha yakından izlemesini sağlayan ve uzağı yakınlaştıran süper icattır. Teleskop’un hayatımıza girişinden sonra gökyüzündeki bazı olayları bilimsel olarak inceleme fırsatı da bulduk. Özellikle Bilim adamları tanımlayamadıkları gökyüzü gerçeklerini bu yolla doğrulamış ve faydalı biçimde bizlere bilgi aktarmışlardır Yıldızların gökyüzünden bizlere sundukları harika manzarayı da bu yolla izlemiş olmaktayız.

Teleskopu Kim İcat Etti? konusunda insanlar ilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu nedenle sizler için araştırma yapmış bulunmaktayız. Teleskop’un icadından önce bazı uygarlıklar gökyüzünü inceleme adına tapınaklar kurmuş ve bu tapınakların üzerine yüksek tepeleri dikerek manzara yakalamaya çalışmışlardır. Mısır ve Mezopataya uygarlıkları eski dönemlerde bu yöntemlerle gökyüzünü inceleme altına almak istemişlerdir. Teleskopu icat eden ise; “Hollandalı olan Hans Lippershey olarak adını tarih sayfalarına kazımıştır.” 1608 yılında icat edilmesiyle beraber, gökyüzünü rahatça izleme fırsatı bulunmuştur. Ucundaki Mercek sayesinde, gökyüzündeki yıldızları yakına indirgeyen ve sadece yıldızlarla kalmayarak karmaşık olan olayları da çözümleme adına bilim adamlarına oldukça yardımı dokunmaktadır.

Teleskopun İcadından sonra, daha önceki yıllarda çözülemeyen bazı olaylar yada bazı karmaşık gökyüzü durumlarının hemen halledilmesi sağlanmıştır. Bilim adamları büyük alanlara kurdukları dev teleskoplarla beraber gökyüzünü mercek altına almış ve derin inceleme fırsatı bulmuşlardır. Bazı insanlar zevkleri için Teleskopları evlerine alarak gece yıldızların eşsiz manzarasını izlemek için hazır bulunmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle