Tetanoz Aşısı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tetanoz hastalığından korumak amacıyla yapılan tetanoz aşısı sonrasında neler yapılabilir veya neler yapılmamalıdır gibi bazı durumlarda bilgi vermeye çalışacağız. Bu yazımızda tetanoz aşısı sonrası karşımıza çıkabilecek tüm komplikasyonlara, neler yapılmalı veya yapılmamalı sorularına, vücutta oluşabilecek ağrı, şişme vb. durumlara, alkol ve sigara kullanımına, banyo yapılıp yapılmayacağına kısaca tetanoz aşısından sonra aklınıza takılabilecek tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız. Konuya eklemeyi unuttuğumuz bir sorunuz olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz.

Tetanoz aşısı acıtır mı

Tetanoz Aşısından Sonra Ağrı ve Acı Olur Mu?

Tetanoz aşısı deltoid kasa yani kol kasına yapılan bir iğnedir. Bu sebeple tetanoz aşısı sonrası enjeksiyon yapılan alanda 12 saate kadar hafif şiddetli bir ağrı ve uyuşma hissi duyulabilir. Bu ağrıyı kesmek için herhangi bir ağrı kesici kullanmanıza gerek yoktur. Fakat isterseniz aspirin ve novalgin gibi normal düzeyde ağrı kesicilerden sadece bir adet alabilirsiniz. Tetanoz aşısı olduğunuz gün dinlenmeniz sizin için oldukça faydalı olacaktır. Aşı olduktan sonra baş ağrısı vb. çeşitli belirtiler görülmesinin sebebi ise vücudun aşıdaki zayıflatılmış mikroplara karşı bağışıklık kazanmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır.

Tetanoz Aşısı Sonrası Banyo Yapılır Mı?

Tetanoz aşısı olduktan sonra gönül rahatlığıyla bir duş alıp yatabilirsiniz. Bu aşının banyo yapmanıza engel olacak herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Fakat eğer içiniz rahat değilse tetanoz aşısı olduktan 4-5 saat sonra banyo yapabilirsiniz. Hafif ılık su sizi rahatlatıcı etki gösterecektir.

Tetanoz Aşısından Sonra Yemek Yenir Mi?

Vücudunuza aşılar aracılığıyla zayıflatılmış mikroplar verilmekte ve vücudunuzun bu mikroplara karşı bağışıklık kazanması sağlanmaktadır. Bu bağışıklık süreci içinde vücudunuzun güçsüz düşmemesi için beslenmenize özen göstermelisiniz. Tetanoz aşısı olduktan sonra yemek ve et ürünleri yiyebilirsiniz fakat alkol içmemeniz gerekmektedir. Özellikle aşı olduktan sonra vitamin takviyesi amacıyla meyve suyu veya meyve nektarı tüketebilirsiniz.

Tetanoz Aşısı Sonrası Alkol ve Sigara İçilir Mi?

Danıştığımız doktorların tamamı tetanoz aşısı olduktan sonra bir gün boyunca içki içilmemesi gerektiğini belirttiler. Çünkü alkol tüketimi vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalıştığı bir anda gücünü azaltarak verilen ilacın etkisinin azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca tetanoz aşısından sonra görülen ağrılar alkol alındığı zaman artabilmektedir. Sigara tüketimi konusunda ise katı bir kural bulunmasada aşı olduktan sonra en azından 6-7 saat bekleyip ondan sonra bir sigara içmek daha uygundur.

Tetanoz Aşısı Sonrası Kolda Şişlik Oluşur Mu?

Kimi bireylerin vücudu aşırı hassas olduğundan dolayı aşı yapılan bölgede geçici süreliğine kızarıklık ve hafif şişme gözlenebilir. Bu kızarıklık ve şişlik en fazla 24 saat içinde geçecektir.

6 Comments

  1. Peki birşey sorucam bu tetenoz da banyo yapın diyorsunuz da benbsrastirdim ve yapın ya da yapmayın yazıyor askıya gelen kişiye de sordum banyo yapmayın dedi ben neyapqbilirim BiDe benim elim morardi normal mi

    1. Evet eğer sisitiyse bi doktor gorunmelisin zaten görünmenin hata çabuk oldoktora görün peki iyi akşamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir