neizm.com

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

İş hayatında ve okullarda en çok tercih edilen, pratik kullanımı olan tükenmez kalemlerin lekelerini temizlemek oldukça zordur. Tükenmez kalem lekeleri de en ufak bir kaza sonucu koltuk, elbise, gömlek gibi bir çok alana anında bulaşmaktadır. Özellikle de tükenmez kalemden dolayı bulaşan mürekkep lekelerinde bir çok kişi temizlenmeyeceğine inanarak kıyafetini gözden çıkarmaktadır. Ancak tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar püf noktasını bilirseniz, sizde bu lekelerden bir kaç yöntemden birini kullanarak, kurtulabilirsiniz. Sizde tükenmez kalem lekelerinden muzdaripseniz aşağıdaki yöntemlerden birini uygulayarak, bu lekelerle başedebilirsiniz.

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar ?

Tükenmez kalem lekelerinde özellikle kıyafetlere bulaştığında mürekkep korumadan müdahale edilirse, lekede o denli çabuk temizlenebilir. Leke sıvı halde ise yapılacak en doğru yöntem temiz bir kuru bez ya da kağıt havlu ile sıvı haldeki lekeyi emdirmektir. Böylece lekenin hem büyük bölümü temizlenmiş hem de başka yerlere bulaşması önlenmiş olur. Kalan bölüm de sıvı deterjan ile silinmelidir.

Sıvı deterjanla bir bardak suyu karıştırın. Karışımı bez ya da kağıt havluya dökün. Lekeli bölgeyi ovmadan bezle tampon yapın. Ardından giysinizi yıkama talimatına göre yıkayın. Kurutma işleminden sonra giysinizde hâlâ leke bulunuyorsa, aynı işlemi tekrarlayın. İnatçı lekelerde ikinci kez işlem yapmak gerekebilir.

Tükenmez kalem lekelerinde saç spreyi de kullanabilirsiniz. Fakat bu yöntemi kot giysilerde kullanın. Bu yöntem, saç spreyi alkol ve lanolin gibi yağlar içerdiği için risklidir. İşlemin ardından giyside farklı lekeler oluşabilir. Uygulamadan önce kullanmadığınız bir giysi üzerinde deneme yapmalısınız.

İspirto da tükenmek kalem lekelenmelerinde kullanılabilir. Fakat ispirto yanıcı bir madde olduğundan bu yöntem de riskli olabilir. Kullanımı tavsiye edilmez.

Duvar kağıtlarının üzerindeki tükenmez kalem lekesi için: Temiz bezi nemlendirip arasına karbonat koyun ve lekeli kısmi çok bastırmadan siliniz.

Plastik duvar veya tahta eşyalardaki tükenmez kalem lekeleri için: Bol sabunlu su ile bastırarak silebilirsiniz. Bazı zor lekeler için lastik silgi ile silmenizde mümkündür.

apkcell.net

apkcell.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle