neizm.com

WordPress Admin Panelini Türkçe Yapma

Günümüzde oldukça yaygın olan WordPress’in türkçe dil desteği olmasına rağmen birçok kullanıcı tarafından İngilizce dilinde kurulmaktadır. Bu durum en çok host firmasında bulunan hızlı wordpress kurulumları tercih edildiğinde ortaya çıkar. Peki wordpress dosyalarını silip tekrar kurmadan admin panelini yani yönetim panelini nasıl türkçe yapıyoruz ondan bahsedeceğiz. İngilizce kurulan wordpressi çok basit bir kaç işlemle Türkçe yapmak aslında sanıldığı kadar karmaşık değil. Bu anlatacağımız işlemle wordpressi silip tekrar kurmak zorunda kalmadan kolayca Türkçe yapabileceksiniz. WordPress’i Türkçe yapmak için aşağıdaki 3 adımı uygulayın.

İlk olarak  buraya tıklayarak “tr-wordpress” dosyasını indirin ve sıkıştırılmış rar formatından çıkartın.

Şu dosyaları göreceksiniz:

Wp-Turkce-Yapma

İkinci adımda bütün dosyaları kopyalayıp sunucunuzda “/wp-content/languages/” klasörünün içine atın. Eğer “languages” adında bir dizin bulunmuyorsa oluşturun.

Üçüncü adımda wp-config.php dosyanızı metin düzenleyicide açıp define ('WPLANG', ); yazan kısmı; define ('WPLANG', 'tr_TR'); şeklinde değiştirin.

wp-config.php dosyanızı sunucunuza tekrar yükleyin. Artık WordPress’iniz Türkçe.

 

Not: Bu düzenleme sadece wordpress’in Türkçe olmasını sağlar. Kullandığınız temaların Türkçe olmasını sağlamaz. Bazı arkadaşlarımız bu yöntemi temaları Türkçeleştirmek için kullanmaya çalışabilirler. Sonuç başarısız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle